U18 SM-sarja jatkui viikonloppuna kahdeksalla ottelulla. Loppusarjan puhtaalla pelillä ovat aloittaneet Jokerit ja Tappara.
Perjantaina Tappara otti kolmannen voittonsa peräkkäin ja jätti TPS:n nollille. Miko Valtatie oli Tapparan tehomies pistein 2+1. Valtatien vierellä sentterinä pelannut Max Melicherik merkkautti kolme syöttöpistettä ja venytti pisteputkensa kuuden ottelun mittaiseksi (7+7). Tappara-maalilla Veikko Saikkonen torjui 25 kertaa ja pelasi kauden ensimmäisen nollapelinsä.
HIFK katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa ja voitti paikallispelissä K-Espoon. Espoolaiset olivat voittaneet kauden kaksi edellistä kohtaamista. Julius Puttonen viimeisteli HIFK:n maaleista kaksi ja kasvatti kauden maalimääränsä kuuteen. HIFK:n voittomaalin teki Emil Lahti. K-Espoon Jesse Pahkamaa vastasi joukkueensa molemmista maaleista ottelussa. Pahkamaa on viiden ottelun maaliputkessa.
* * *
Itsenäisyyspäivänä KalPan voittoputki kasvoi neljän ottelun mittaiseksi, kun joukkue kaatoi kotonaan KooKoon. KalPan Otto Tukiainen oli ottelun ratkaisupelaajia kahdella osumallaan, joista toinen oli myös ottelun voittomaali. Tukiainen on tehnyt syyskaudella yhteensä 13 maalia.
Pelicans haki vierasvoiton HIFK:sta. Lahtelaiset ratkaisivat ottelun edukseen päätöserän kolmella maalillaan. Luka Arkko oli mukana kaikissa erän osumissa pistein 1+2. Kolmen pisteen iltapäivää viettivät myös samat pisteet tehneet Joakim Torvinen ja puolustaja Samu Alalauri, jolle ottelu oli Arkon tapaan kauden ensimmäinen U18 SM-sarjassa.
* * *
Sunnuntaina Kärpät jätti kotonaan KooKoon maaleitta ja otti neljännen voittonsa viimeisiin viiteen otteluun. Kärppien kolmosketju Niklas Helppi – Eemil Pitkänen – Atte Toivonen oli ottelussa tehokkaalla pelipäällä. Helppi ja Toivonen kirjasivat pisteet 2+2, Pitkänen 0+4. Helpin pisteputki on jo 12 ottelun mittainen (7+13). Kärppien maalilla pelannut Niilo Hinno torjui nollapelissään 16 kertaa. Nollapeli oli Hinnolle jo kauden viides.
Ilves kaatoi TPS:n ensimmäisen kerran tällä kaudella. TPS oli ollut parempi syys-lokakuun kahdessa kohtaamisessa. Akseli Harju kunnostautui Ilveksen maalitykkinä hattutempullaan. Hyvän maalivireen loppuvuodesta löytänyt Harju on tehnyt seitsemässä viime ottelussaan 10 maalia. Ilveksestä Matias Myllyniemi kirjasi ottelusta pisteet 0+3. Aatu Vuohijoki oli TPS:n tehokkain pistein 2+1.
Jokerien voittoputki venyi jo kahdeksan ottelun mittaiseksi, kun joukkue voitti kotonaan Lukon. Jokerit nousi päätöserässä maalin takaa-ajoasemasta voittoon Rasmus Pärnäsen ja Anton Langenskiöldin osumilla. Voittomaalista vastanneelle Langenskiöldille maali oli kauden 12:s. Elliot Järvinen torjui Jokerien maalilla voittopelissään 33 kertaa.
Pelicans oli voitokas myös viikonlopun toisessa ottelussaan, kun KalPa kukistui Lahdessa. Samalla katkesi kuopiolaisten voittoputki. Luka Arkko jatkoi tehokkaana ja nosti kahdella maalillaan Pelicansin maalin takaa voittoon. U20 SM-sarjan ottelut huomioiden Arkko on kuuden ottelun pisteputkessa.
| Perjantai 5.12. | ||||
| 18.30 | Tappara | – | TPS | 6–0 |
| 19.25 | K-Espoo | – | HIFK | 2–4 |
| Lauantai 6.12. | ||||
| 13.00 | KalPa | – | KooKoo | 3–1 |
| 13.20 | HIFK | – | Pelicans | 2–4 |
| Sunnuntai 7.12. | ||||
| 12.15 | Kärpät | – | KooKoo | 5–0 |
| 14.00 | Ilves | – | TPS | 7–4 |
| 16.15 | Jokerit | – | Lukko | 4–3 |
| 17.00 | Pelicans | – | KalPa | 3–2 |