Kiekko-Espoo pelaa U18 SM-sarjan mitalipeleissä tänä keväänä. Espoolaiset veivät neljännen välieräpaikan kaatamalla sunnuntaina TPS:n kolmannen kerran.
TPS oli pakkovoiton edessä ja johti ottelua kahden erän jälkeen. Päätöserässä espoolaiset tulivat kuitenkin ohi Juuso Fredriksonin ja Luca Santalan maaleilla. Kahden maalin iltapäivää viettänyt Christian Sundberg viimeisteli loppulukemat tyhjiin. Fredrikson ja Sundberg olivat K-Espoon tehokkaimmat pelaajat puolivälieräsarjassa pistein 2+4 ja 2+3.
Espoolaisten maalilla kaikki neljä ottelua pelannut Matias Ruuskanen oli joukkueensa avainpelaajia ottelusarjassa. Ruuskanen on pudotuspelien maalivahtitilaston kärkimies tilastoin 1,26 / 95,7.
K-Espoo kohtaa torstaina käynnistyvissä välierissä Kärpät. Ottelusarjan kaksi ensimmäistä ottelua pelataan Oulussa.
Otteluparit puolivälierissä
Jokerit – Tappara 3–0 (11–2, 12–3, 5–1)
Kärpät – KalPa 3–0 (2–1, 2–1, 5–4 JA)
Pelicans – Lukko 1–3 (2–6, 0–5, 3–2 JA, 3–6)
TPS – K-Espoo 1–3 (1–3, 1–3, 1–0, 2–4)
Jokerit, Kärpät, Lukko ja K-Espoo välieriin.