U16 SM: TPS otti jatkoaikavoiton Kärpistä pudotuspelikevään avauksessa

Peetu Orelma
Mika Kylmäniemi

U16 SM-sarjassa pelaavat Kärpät ja TPS avasivat tiistaina nuorisojoukkueiden pudotuspelikevään. Joukkueet kohtasivat ensimmäisenä pelatussa villi kortti –ottelussa, joka lupaa tiukkoja ja mielenkiintoisia kohtaamisia.

Kahden erän jälkeen ottelu oli tasalukemissa 2-2, ja Kärpät siirtyi 3-2 johtoon Nooa Viuhkolan ylivoimaalilla pelikellon näyttäessä aikaa 56.21. TPS:n Eetu Vahalahti kuitenkin tasoitti ylivoimalla ottelun 3-3:een, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä 1.21 minuuttia ja ensimmäisessä jatkoerässä Peetu Orelma ratkaisi voiton TPS:lle lukemin 4-3.
 
– Hyvin pienien marginaalien peli. Molemmat taisi tehdä ylivoimalla kaksi maalia. Jatkoajalla sitten kyse oli siitä, että kumpi sen paikan saa. Tepsi sen kerkesi saada ja laittoi kiekon pussiin. Tasanen jääkiekkopeli ja hienoa, että nuoret miehet saa tämmösiä playoff-kokemuksia, Kärppien päävalmentaja Markku Erholtz tuumi ottelun jälkeen.
 
Hän jatkoi, että parina viime vuonna kevään kovat pelit ovat jääneet pelaamatta koronan takia, joten ennen kaikkea on hienoa, että nyt saadaan pelata.
 
– Tämmöset tiukat väännöt kasvattaa pelaajia, hän muistuttaa.
 
Erholtz käy ottelun vielä uudestaan läpi löytääkseen pieniä juttuja, joilla voisi auttaa pelaajiaan.
 
– Jotain hienosäätöä tässä vaiheessa voi tehdä. Tiedettiin kyllä tasan tarkkaan, että miten Tepsi pelaa ylivoimaa, mutta siitä huolimatta ei pystytty puolustamaan sitä. Se ainakin on yksi osa-alue, mitä yritetään hienosäätää.
 
Tappiosta huolimatta Erholtz näki joukkueensa pelissä paljon hyvääkin.
 
– Joukkue oli sitoutunut ja laittoi itsensä likoon. Oli ihailtavaa katsoa, kun pojat heittäytyi pelille. Meillä on ollut vähän nihkeää ylivoimapelin kanssa viime aikoina, ja tänään saatiin pari maalia. Toivottavasti se antaa itseluottamusta seuraavaan peliin.
 
U16 SM-sarjan pudotuspelivaiheeseen eteni kymmenen joukkuetta. Suoraan puolivälieriin tiensä raivasivat Jokerit, Kiekko-Espoo, Tappara ja HIFK. Neljää villi kortti –paikkaa tavoittelee Kärppien ja TPS:n lisäksi kolme muuta otteluparia, JYP-Pelicans, Lukko-KalPa ja HIFK-Ilves.
 
Puolivälierät käynnistyvät sunnuntaina 27. maaliskuuta, välierät lauantaina 2. huhtikuuta ja finaalit torstaina 7. huhtikuuta. Jatkoon menijät ratkaistaan paras kolmesta –järjestelmällä.
 
U18 SM-sarjan pudotuspelit käynnistyvät keskiviikkona 23. maaliskuuta puolivälierillä, joiden otteluparit ovat Jokerit-Pelicans, Kiekko-Espoo-HIFK, KalPa-HPK ja Tappara-Lukko. Välierät pelataan 30. maaliskuuta alkaen, pronssiottelu pelataan lauantaina 9. huhtikuuta ja finaalit pääsevät vauhtiin keskiviikkona 6. huhtikuuta. Nämäkin ottelusarjat ratkaistaan paras kolmesta –järjestelmällä.
 
U20 SM-sarjan pudotuspeliparit ovat Jokerit-Lukko, Ässät-KalPa, Pelicans-Kärpät ja Tappara-TPS. Puolivälierät pääsevät vauhtiin torstaina 24. maaliskuuta ja välierät tiistaina 29. maaliskuuta, paras kolmesta -järjestelmällä. Pronssiottelu pelataan sunnuntaina 3. huhtikuuta, ja samana päivänä käynnistyvät finaaliottelut. Finaali ratkeaa paras viidestä – järjestelmällä.
 
Kaikki pudotuspeliottelut ovat katsottavissa Leijonat.tv:n kautta.

Etsi sivustolta