• Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Suomi-sarja
  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Suomi-sarja

Suomi-sarja alkoi maistuvasti tuhannen katsojan edessä – tätä kaikkea mahtui avausviikkoon

  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Suomi-sarja
Juuso Salo avasi Suomi-sarjakauden vahvasti, samoin kuin koko FPS-sikermä. Kuva: Matti Nenonen

Miesten Suomi-sarja alkoi sähäkästi viime viikon lopulla, kun kiekko putosi jäähän eri puolilla Suomea. Kahdella varsinaisen peliajan voitolla kautensa avasi uusikaarlepyyläinen Muik Hockey, joka niputti kotikaukalossaan sekä oululaisen Laser HT:n että Järvenpään Haukat.


Kausi polkaistiin käyntiin torstaina Jyväskylässä maistuvasti tuhannen katsojan edessä, kun jyväskyläläiset opiskelijat täyttivät Hippoksen A-katsomon yhteisöllisyyden nimiin vannoneessa Frost Fest -illassa, josta ei nuoruuden riemua uupunut. Kotijoukkue “Koirat” eli Riemu vastasi huutoon ja kaatoi Savonlinnan Pallokerhon Kalle Jukkolan 44 torjunnan turvin maalein 4–2.

Haukkojen Eeli Luhtaselle uran ensimmäinen Suomi-sarjaottelu oli ikimuistoinen, sillä mies nakutti kolme maalia vain reiluun yhdeksään minuuttiin (9.09), kun järvenpääläiset poimivat nimiinsä 7–5-vierasvoiton Kalajoen JHT:stä.

Luhtanen osui kertaalleen myös Muik Hockey -tappiossa ja on sarjan maalipörssin kärjessä ennen kolmen maalin miehiä, joita ovat Lapuan Virkiän Juho Niemelä, Riemun Antonio Marchesani ja Muik Hockeyn Ville-Pekka Pietilä.

Pistepörssin kärjessä ovat viisi tehopistettä keränneet JHT:n kokenut Jarno Palola (2+3) ja Forssan Palloseuran Juuso Salo (1+4). Neljän tehopisteen miehiä on kuusi.

FPS:lle viikonloppu oli Salon johdolla voitokas, sillä Kotkan Titaaneista napatun selvän 8–0-kotivoiton jatkoksi forssalaiset kaatoivat vieraissa Porvoon Huntersin voittolaukauskisan päätteeksi maalein 2–1. JHT:tä Palolan tehoilu ei auttanut, sillä Haukkojen lisäksi joukkue hävisi varsinaisella peliajalla myös Raahe-Kiekolle. JHT:n lisäksi nollakerhossa ovat vain yhden pelin pelanneet Laser HT ja lappeenrantalainen PEPO HC.

Muik Hockeyn ja FPS:n lisäksi ilman tappiota on enää Lempäälän Kisa, joka kaatoi sarjakauden toistaiseksi ainoassa pelissään seinäjokisen S-Kiekon maalein 6–2. LeKin ykkösniminä kotivoitossa säkenöivät Tomi-Pekka Kaihua ja Aleksi Tiala tehoillaan 1+2.

Torjuntapörssin kärjessä on kahdessa voittopelissä yhteensä 77 koppia poiminut FPS:n Tuomas Aalto torjuntaprosentillaan 98,7.

Suomi-sarja jatkuu neljällä ottelulla tulevana perjantaina.

Etsi sivustolta