Neljän maailmanmestaruuden kultasormi Jukka Jalonen: ”Jos meillä on joku salaisuus, niin se on se”

Pasi Mennander

Sakari Mannisen ylivoimamaali jatkoerässä käynnisti Nokia Areenassa valtavat juhlat, kun Leijonat ratkaisi kultamitalit Kanadaa vastaan maalein 4-3-voitolla. Päävalmentaja Jukka Jalonen myhäili tyytyväisen median piirittämänä ottelun jälkeen. 

Jalonen korosti sitä, että joukkue pelasi äärimmäisen vahvasti läpi turnauksen. Totta kai matkalle mahtui muutamia pomppuja, mutta ne kuuluvat asiaan. 

– Huikea fiilis. Todella hyvin tiedossa oli, että tosi vaikea kultaa voittaa kotikisoista. Mutkia oli matkassa, mutta ollaan äärimmäisen sitkeä joukkue. Mun mielestä ansaittiin tämä voitto, Jalonen jutteli tyytyväisenä. 

Erityisen hienolta Jalosesta tuntui se, että vaikka Kanada nousi kolmannen erän lopussa tasoihin, niin Leijonat pystyivät ratkaisemaan ottelun edukseen jatkoerässä. Päävalmentaja pysyi jatkoerän aikana rauhallisena. 

– Itse asiassa ei kyllä jännittänyt, kun sehän pelattiin kohtuu varovasti eikä kummallakaan oikein ollut yhtään paikkaa. Sitten saatiin siihen se ylivoima, Jalonen kertasi jatkoerän tunnelmiaan ja jatkoi: 

Mannerin Mikko kävi siinä erätauolla vielä kertaamassa pelaajille, että miten se neljäkolmonen pelataan, jos päästään ylivoimalle. Ja totesi vielä ennen kuin pojat lähti kentälle, että nyt tehdään voittomaali. Se on satavarma, Jalonen myhäili. 

Neljännen maailmanmestaruutensa valmentanut Jalonen pitää kaikki arvokkaina saavutuksina ja kultamitalit ovat valmentajavelhon silmissä samalla viivalla. 

– Jokainen niistä on erilainen tarina, mutta kaikki on kovan työn takana. Ne ovat vaatineet huippujoukkueen ja johtoryhmän. Ne meillä on aina ollut, vaikka porukka on ympärillä vaihtunut, niin homma on hoitunut. 

Jalonen korostaa nimenomaan joukkueensa saumatonta yhteistyötä. Jokainen joukkueen jäsen hoitaa oman tonttinsa – myös hän itse. 

– Tosi tasainen joukkue ja huikea johtoryhmä. On mulla toki oma ruutu ja mä hoidan sen, niin kuin jokainen hoitaa omansa. Jos meillä on joku salaisuus, niin se on se, että meillä ei ole yhtään heikkoa lenkkiä millään osastolla, Jalonen suitsuttaa tuoreita maailmanmestareita. 

Vuonna 2011 tulleen ensimmäinen maailmanmestaruuden jälkeen Jaloselle on karttunut kokemusta ja tullut itseluottamusta. Hän kertoo saaneensa lisää ymmärrystä, mitä pelien voittaminen tällä tasolla vaatii sekä myös oppia ryhmän johtamisesta. Hän kuitenkin korostaa, että valmentaminen on ryhmätyötä. 

– Meillä on todella hyvä tiimi ja se tapa, miten me peleihin valmistaudutaan. Hommat toimii saumattomasti. Pelaajat voi täysin keskittyä olennaiseen. Mä uskon, että se on syy, minkä takia me pärjätään. 

Helmikuussa Jalonen valmensi Leijonat Suomen jääkiekkohistorian ensimmäiseen olympiakultaan ja vain kolme kuukautta tuosta Jalonen joukkoineen tuulettaa jälleen arvoturnauksen päätteeksi voittajina. 

– Kolme kuukautta ja kaksi kultaa. Uskomatonta. Ei oikein edes ymmärrä, että mitä on tapahtunut. Ehkä kesän aikana voi jo alkaa ymmärtää, että mitä on tullut tehtyä. Ylpeä pitää olla, että saa olla tässä mukana, epäuskoisena päätään pyörittelevä Jalonen päättää. 

 

 

 
 
 

MIESTEN MM-KISAT 2022

Miesten maailmanmestaruudesta pelattiin Tampereella ja Helsingissä 13.–29.5.2022.

MM-kisojen vaikuttavuusraportti (julkaistu 10.11.2022)


Kisaviestinnässä käytimme aihetunnisteita #MMkisat #kotikisat #Leijonat #IIHFWorlds


Alkulohko A (Helsinki):
Italia
Kanada
Kazakstan
Ranska
Saksa
Slovakia
Sveitsi
Tanska

Alkulohko B (Tampere):
Iso-Britannia
Itävalta
Latvia
Norja
Ruotsi
Suomi
Tshekki
USA


SUOMEN OTTELUT

Alkulohko:
Pe 13.05. 20.20
Suomi 5–0 Norja Kooste
La 14.05. 20.20
Latvia 1–2 Suomi Kooste
Ma 16.05.22 20.20
Suomi 4–1 USA Kooste
Ke 18.05.22 20.20
Suomi 2–3 VL Ruotsi Kooste
Pe 20.05.22 16.20
Iso-Brit. 0–6 Suomi Kooste
La 21.05.22 16.20
Itävalta 0–3 Suomi Kooste
Ti 24.05.22 20.20
Suomi 3–0 Tshekki Kooste

Puolivälierät:
To 26.05. 16.20
Saksa 1–4 Tshekki
To 26.05. 16.20
Ruotsi 3–4 JA Kanada
To 26.05. 20.20
Sveitsi 0–3 USA
To 26.05. 20.20
Suomi 4–2 Slovakia Kooste

Välierät:
La 28.05. 14.20
Suomi 4–3 USA Kooste
La 28.05. 18.20
Kanada 6–1 Tshekki

Mitaliottelut:
Su 29.05.
15.20 Pronssiottelu:
Tshekki 8–4 USA
20.20 Loppuottelu:
Suomi 4–3 JA Kanada


KISOJEN KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
29 Säteri Harri
35 Tuohimaa Frans
45 Olkinuora Juho

Puolustajat:
2 Pokka Ville
3 Friman Niklas
4 Lehtonen Mikko
23 Lindell Esa
38 Hietanen Juuso
41 Heiskanen Miro
42 Vatanen Sami
50 Seppälä Mikael
55 Ohtamaa Atte

Hyökkääjät:
10 Armia Joel
12 Anttila Marko
21 Innala Jere
24 Björninen Hannes
25 Rajala Toni
51 Filppula Valtteri
64 Granlund Mikael
65 Manninen Sakari
70 Hartikainen Teemu
76 Sallinen Jere
80 Mäenalanen Saku
82 Pesonen Harri
91 Lammikko Juho


VIRALLISET KISAKANAVAT

IIHF:n kisasivut
Twitter
Instagram
Facebook


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


DREAM TEAM 2022

Leijonat.fi:n MM-kotikisasivujen sisältö tuotetaan keväällä 2022 pääosin vapaaehtoisvoimin.

Toimittajat:
Harju Anna
Hotanen Veera
Jauhiainen Jonna
Jokinen Pasi
Kulmala Ville
Lindstedt Nina
Markkanen Siiri
Mattila Miia
Pellinen Leeni
Ruutu Susanna
Schemeikka Silja
Varjonen Terhi
Vuori Tomi
Ylikunnari Kristiina

Kuvaajat:
Flöjt Inka
Hannula Teemu
Heinonen Hanna
Kassinen Juha
Kuusikko Juha-Matti
Mahkonen Tiia
Mitton Anthony
Nenonen Matti

 

Etsi sivustolta