Kanadan päävalmentaja ei säästele sanojaan kehuessaan kumpaakin joukkuetta. Finaalissa pelasi vastakkain kaksi paikkansa ansainnutta, toisiaan kunnioittavaa ja tasavahvaa joukkuetta.
‒ Peli oli sitä, mitä me odotimme. Osasimme odottaa Suomea vastaan hyvin tasaista peliä, Claude Julien toteaa.
Joukkueiden edellinen kohtaaminen MM-finaalissa päättyi Kanadan jatkoaikavoittoon maalein 2‒1, sitä edeltävällä kerralla Suomi oli parempi maalein 3‒1.
‒ Tiesimme miten hyvin Suomi pelaa. Me kunnioitamme heitä vastustajina ja uskon, että he kunnioittavat myös meitä.
Suomi aloitti maalinteon vasta ottelun kolmannessa erässä, Kanadan istuttua sitä ennen tukevasti kuskin paikalla.
‒ Kolmannen erän jäähymme antoivat Suomelle eloa ja toi heidät takaisin peliin. Me osoitimme luonnetta ja tulimme takaisin, kuten Ruotsia vastaan. Me taistelimme itsemme tasoihin.
‒ Jätkät osoittivat luonnetta ja olen hyvin ylpeä heistä, Julien kehuu omiaan.