Tulokashyökkääjä Miko Vatjus arvioi sopeutuneensa hyvin Lukon U20-joukkueeseen, ja samaa kertoo myös joukkueen sisäinen pistepörssi.
17-vuotias Vatjus on tähän mennessä merkkauttanut tehot 4+10=14, joilla hän sijoittuu Lukon pistepörssissä kolmanneksi hyökkääjä Valtteri Lehtosaaren (12+10=22) ja ketjukaverinsa Petr Vechetin (7+8=15) jälkeen.
– Oma peli on kehittynyt koko ajan. Alku oli ehkä vähän vaikea, mutta nyt on pystynyt pelaamaan aika hyvin. Peli on kehittynyt, ja siinä mielessä voi olla tyytyväinen syksyyn ja talveen, Vatjus selittää.
Hän kuvailee olevansa kiekollinen hyökkääjä, joka tykkää rakentaa peliä ja on hyvä syöttämään sekä hyvä kahden suunnan pelaaja.
– Olen pelannut enemmän sentterinä, mutta jonkun verran myös laidassa. Pystyn pelaamaan molempia paikkoja.
Vatjus on pelannut usein ketjussa, jossa hän on keskellä ja Vechet toisella laidalla. Kentän toinen laita on sitten vaihdellut.
– Petrin kanssa on pelattu aika paljon yhdessä. Hän on tosi taitava luomaan paikkoja ja osaa tehdä maaleja, Tosi taitava pelaaja.
Loppukauden omat tavoitteet?
– Kyllä pitää ottaa vielä steppi, että pystyy enemmän auttamaan joukkuetta. Pitää olla semmonen johtava pelaaja tärkeissä peleissä. Kauden jälkeen tavoite on U18 MM-kisat (Slovakian Piestanyssa ja Bratislavassa 22.4.-2.5.).
Vatjus luonnehtii joukkuettaan hyväksi porukaksi, jolla myös on ollut vähän haastava kausi.
– Me pelataan ihan hyvin, mutta meidän pitäisi vielä saada käännettyä pelit voitoiksi. Mutta peli on parantunut koko ajan joukkueellakin.
Hän jatkaa, että heidän vahvuutensa ovat hyökkäysalueella, sillä puolustussuuntaan on tullut vähän nukahduksia, ja siitä johtuen on päässyt helppoja maaleja omiin.
– Me päästään hyvin paikoille, mutta ei vaan ole saatu tehtyä paikoista maaleja. Maalintekoa pitää parantaa, hän summaa.
Joukkueen tavoitteet?
– Kyllä me halutaan mennä niin pitkälle kuin vaan pääsee. Totta kai me halutaan voittaa, mutta nyt pitää alkaa voittaa pelejä, että se on mahdollista.
Eli Matias Piiraisella on edessään kiireiset ajat, kun Lukko alkaa kairata voittoja runkosarjan kääntyessä loppusuoralle. Hän nimittäin yleensä valitsee kopissa soivan voittobiisin, jonka jälkeen joukkueen sisäinen kiertopalkinto saa uuden haltijan.
– Meidän MVP-palkinto vaihtui tälle kaudelle, kun vanhimmat pelaajat ostivat semmosen sotamiessetin.
Oletko ollut MVP tällä kaudella?
– Tappara-pelissä (24. lokakuuta) olin, kun tein kaksi maalia.
Vatjus pelasi nuorempana jääkiekon ohella jalkapalloa ja säbää, mutta jääkiekko oli kuitenkin aina ykköslaji, ja sille tielle hän lähti. Joskus hän pelasi puolustajan tontillakin, mutta ei hänen tarvinnut paljon miettiä pelipaikan valintaa. Hyökkääminen oli – ja on – niin kivaa, että se tontti vei helposti voiton kahdesta vaihtoehdosta.
Nyt Vatjus on uransa ehkä yhdessä merkittävimmistä vaiheista, sillä hän on varauskelpoinen kesän NHL Draft -varaustilaisuudessa – ja NHL-seurojen kykyjenetsijät ovat merkanneet hänet papereihinsa, sillä Vatjuksen nimi löytyy eurooppalaisten kenttäpelaajien joukosta NHL:n kykyjenetsintäorganisaation Central Scoutingin kauden puolivälin listauksessa.
– Ei tuolla listauksella ole oikein mitään erityistä vaikutusta, vaikka onhan se hieno juttu. En ainakaan ota siitä paineita. Kausi kerrallaan tässä mennään. Pitää saada voimaa ja fysiikkaa paremmaksi, hän linjaa.