• Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: U20
  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: U20

"Erittäin hyvä peli – Joka jätkä hyvin mukana" – Nuoret Leijonat kaatoi USA:n

  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: U20

Suomi voitti USA:n maalein 3–2 myöhään maanantai-iltana Suomen aikaa Minneapolisissa pelatussa alle 20-vuotiaiden maaottelussa. Eräluvut olivat 1–0, 0–1, 2–1. USA:lla oli kaukalossa ns. Sininen joukkue.


– Pelattiin erittäin hyvä peli, päävalmentaja Lauri Mikkola sanoi.

– Pelimme kehittyi eilisestä ja turhat neppailut jäivät pois. Varsinkin ensimmäisessä erässä olimme tosi dynaamisia ja meillä oli paikkoja lyödä enemmänkin maaleja, mutta vastustajan veskari hoiti ne.

Ensimmäiselle erätauolle lähdettiin Suomen 1–0-johdossa. Maalin teki ylivoimalla Aatos Koivu.


Aatos Koivu teki Suomen ensimmäisen ja kolmannen maalin.


– Toisessa erässä jenkit saivat pelistä vähän paremmin kiinni. Siinä oli hetkiä, joissa juoksimme vähän yli-innokkaina, ja se avasi peliä. Jenkit pääsivät sitten heidän vahvuusalueelleen.

Toisen erän ainokaisen teki USA:n Cole McKinney. Päätöserään lähdettiin tilanteesta 1–1.

– Kolmannessa erässä saimme pelin jälleen hyvin hanskaan ja se oli ihan selkeästi meidän. Pojat pelasivat tosi hyvän pelin, joka jätkä oli hyvin mukana ja veskari (Patrik Kerkola) veti hienon pelin maalissa, Mikkola kertasi.

Kolmannen erän alussa molemmat joukkueet onnistuivat maalinteossa. Roope Vesterinen vei rannelaukauksellaan Suomen 2–1-johtoon, mutta USA:n Kamil Bednarik löi ylivoimalla tasoituksen.


Roope Vesterinen on aloittanut turnauksen tehokkaasti. Hän onnistui maalinteossa myös sunnuntain avausottelussa.


Voittomaalista vastasi ottelun toisella osumallaan Aatos Koivu. Maali syntyi ylivoimalla, kun peliaikaa oli jäljellä 7.24.

– Tästä on hyvä jatkaa kohti varsinaista turnausta. Seuraavat kolme peliä ovat niitä varsinaisia turnauspelejä, joissa pelin vaade nousee varmasti entisestään, Mikkola sanoi.

Suomella on tiistaina välipäivä, keskiviikkona vastaan asettuu Kanada. Ottelu alkaa Suomen aikaa torstain puolella kello 00.30.

USA:lla on kotiturnauksessaan kaksi joukkueellista pelaajia. Keskiviikon Ruotsi-otteluun USA tiivistää ryhmänsä parhaimmiston yhdeksi joukkueeksi. Perjantaina USA kohtaa Suomen.

Nuorten Leijonien osalta turnaus huipentuu lauantain Ruotsi-otteluun.

Turnauksen otteluista on lähetykset maksullisessa USA Hockey TV:ssä. USA Hockey TV -palveluun myydään kuukausi- ja ottelukohtaisia katseluoikeuksia. Lisätietoa löytyy täältä.

- Tilastolähde: USA Hockey


Patrik Kerkola torjui voitokkaasti Suomen maalilla.


Suomen ohjelma WJSS:ssä:
Su 27.07. 21.00 Suomi USA Valk. 2–5
Ma 28.07. 21.00 Suomi USA Sin. 3–2
To 31.07. 00.30 Suomi Kanada  
La 02.08. 00.30 Suomi USA  
La 02.08. 21.00 Suomi Ruotsi  

 

Ajat Suomen aikaa.


 Artikkelin kuvat on otettu Vierumäellä, jossa Suomi valmistautui World Junior Summer Showcase -turnaukseen.

Etsi sivustolta