• Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Lukon Thomas Grönlundilla oli hieno päivä: Ensin valinta MM-kisoihin, sitten Suomen mestaruus – "On ollut huikea kausi"

  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
Thomas Grönlund ja Legacy Bowl -pokaali.
Pasi Mennander

Suomen joukkue poikien MM-kisoihin julkistettiin maanantaina. Listalta löytyi myös Thomas Grönlundin nimi. Myöhemmin samana päivänä Grönlund juhli U20 SM-sarjan mestaruutta. Voisi viikko kehnomminkin alkaa!

– On ollut ihan huikea kausi. Menimme ylä- ja alamäkeä, mutta hyvin saimme kasattua joukkueen vaikeiden pelien jälkeen, Grönlund sanoi kultamitali kaulassaan.

Grönlund, 17, on syntynyt vuonna 2004, joten ikänsä puolesta hän olisi voinut pelata kauden raumalaisten U18-joukkueessa. Lähes koko kausi meni kuitenkin U20 SM-sarjassa.

– Tämä on ollut ihan upea joukkue. Minut otettiin erittäin hyvin vastaan, kun liityin joukkueeseen. Ihan huikea porukka.

Sarjapelien lisäksi Grönlund on pelannut tällä kaudella yksitoista ottelua Pikkuleijonissa. Lisää on tulossa, kun hän pukee päälleen MM-pelipaidan.

Mestaruusjuhlien kannalta aikataulu on haastava, sillä MM-joukkue kokoontuu jo keskiviikkona.

– Lyhyet on juhlat. Kohta mennään Helsinkiä kohti, koronatesti ja sen jälkeen lähtö kisoihin. Mutta täysi lataus, voitetaan sielläkin kultaa, niin on hyvä hymyillä sen jälkeen.

- Thomas Grönlundin pelaajakortti Leijonat.fi:ssä


 
 
 

Etsi sivustolta