Suomi voitti Tshekin maalein 5–2 keskiviikkoiltana Joensuussa pelatussa alle 20-vuotiaiden maaottelussa. Kyseessä oli molempien joukkueiden ensimmäinen ottelu viiden maan turnauksessa.
Kaukalon tehokkain pelaaja oli Suomen ykkösketjussa hyökännyt Jesse Pärssinen pistein 1+2. Pärssinen vastasi ottelun voittomaaliksi osoittautuneesta 3–1-maalista.
Suomen muut maalit merkittiin Rasmus Pakariselle, Joonas Rajalalle, Rasmus Kämäräiselle ja Jeremi Virtaselle.
Suomen maalilla Jooa Sammalniemi pysäytti koko ottelussa kymmenen kiekkoa. Toisessa kenttäpäädyssä Stepan Houdek urakoi 33 torjuntaa.
Turnaus vaihtaa torstaina paikkakuntaa, kaksi seuraavaa ottelua pelataan Lieksassa. Ottelu Tshekki–Sveitsi alkaa kello 15.00 ja Suomi–Saksa kello 19.00. Leijonat TV tarjoaa otteluista lähetykset.

Jesse Pärssinen oli ottelun tehokkain pelaaja.
"Pienestä asti unelmani, nyt se toteutui"
Hyökkääjä Taavi Aarvalalle Tshekki-peli oli yhden unelman täyttymys.
– En ollut aiemmin pelannut maajoukkueessa. Tämä on ollut pienestä asti unelmani ja nyt se toteutui. Oli hienoa, Aarvala sanoi.
Pistetilikin aukesi, kun Aarvala pohjusti syötöllään Jesse Pärssisen viimeistelemän 3–1-maalin.
– Meillä on taitava jengi. En ole aiemmin pelannut näin taitavien pelaajien kanssa. Tshekki oli todella fyysinen, olen itse pienikokoinen ja Tshekillä oli joukkueessaan suuria jätkiä.
Välähdys ottelusta:
Vaikka ottelu oli ensimmäinen Leijonissa, Aarvalan mukaan ennen peliä mielessä ei pyörinyt mitään sen kummallisempaa.
– En minä siinä mitään ajatellut, menin vain pelaamaan. Tein rutiinit eikä siinä ollut mitään ihmeellisempää.
Nuorten Leijonien turnaus jatkuu torstaina ottelulla Saksaa vastaan. Ensikertalaisella ei ollut Saksasta minkäänlaisia ennakkoarvioita.
– En osaa yhtään sanoa. Ei ole mitään odotuksia. Nyt kylmä suihku, ruoka ja sitten nukkumaan, Aarvala sanoi.

Nelosketjussa otteluun lähteneen Taavi Aarvalan uran ensimmäinen maaottelu tuotti pisteet 0+1 ja peliaikaa 14.17.
Ottelun maalikooste:
Näin ottelu eteni:
Suomi – Tshekki 5–2 (1–0, 2–1, 2–1)
1. erä:
8.38 Rasmus Pakarinen (Ossi Tukio, Aapo Vanninen) 1–0
2. erä:
31.28 Joonas Rajala (Jesse Pärssinen) 2–0
33.42 Vashek Blanar (Marek Peroutka) 2–1
37.41 Jesse Pärssinen (Taavi Aarvala, Jesper Kotajärvi) 3–1
3. erä:
44.45 Filip Tittl (Vit Macek, Robin Svancara) 3–2
52.54 Rasmus Kämäräinen 4–2
53.14 Jeremi Virtanen (Jesse Pärssinen, Verneri Virkkunen) 5–2
Maalivahtien torjunnat:
Jooa Sammalniemi Suomi 2 + 5 + 3 = 10
Stepan Houdek Tshekki 8 + 12 + 13 = 33
- Ottelun kaikki tilastotapahtumat tulospalvelussa
- Ottelun tallenne Leijonat TV:ssä
- Nuorten Leijonien kokoonpano kotiturnauksessaan
- U20 Nuorten Leijonien Joensuun-turnauksen 2026 ohjelma, tulokset, kokoonpanot, tilastot...
- Nuorten Leijonien sivut Leijonien verkkopalvelussa

Puolustaja Ossi Tukio poistumassa kaukalosta.
Näillä kentällisillä Suomi lähti otteluun:
Maalilla:
30 Jooa Sammalniemi
Varalla:
31 Jester Rossi
1:
19 Jesse Pärssinen – 20 Jeremi Virtanen – 24 Jere Somervuori
7 Vertti Svensk – 4 Jesper Kotajärvi
2:
28 Rasmus Pakarinen – 29 Aapo Vanninen – 12 Aapo Katavisto
14 Veeti Ruotsalainen – 3 Ossi Sippola
3:
13 Rasmus Kämäräinen – 11 Benjamin Strömberg – 15 Totti Kangasniemi
5 Ossi Tukio – 6 Verneri Virkkunen
4:
23 Taavi Arvaala – 16 Juho Kuisma – 18 Joonas Rajala
2 Reko Alanko
13. hyökkääjä:
27 Waltteri Toivainen
Artikkelin kuvat: Saimi Airaksinen
Video: Riia Järvinen
Maalikooste: Leijonat TV