Kansainvälisen Jääkiekkoliiton IIHF:n puheenjohtaja Luc Tardif kertoi perjantaina 5.1.2024 Göteborgissa järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, että IIHF ja Kanadan jääkiekkoliitto Hockey Canada ovat sopineet nuorten MM-kisojen järjestämisoikeuksista.
Sopimuksen mukaan Kanada isännöi alle 20-vuotiaiden MM-kisoja joka toinen vuosi aina vuoteen 2034 asti.
Vuonna 2025 kisat pelataan Kanadan Ottawassa.
Aiemmin IIHF oli myöntänyt vuoden 2026 kisojen järjestelyoikeudet USA:lle. Nyt tiedetään paikkakunnatkin, MM-mitaleista pelataan Minnesotan osavaltion "kaksoiskaupungissa" (Twin Cities), St. Paulissa ja Minneapolisissa.
USA:n jääkiekkoliiton USA Hockeyn mukaan turnauksen näyttämöinä toimivat St. Paulissa sijaitseva Xcel Energy Center sekä Minnesotan yliopiston halli 3M Arena. Xcel Energy Center on NHL-joukkue Minnesota Wildin kotiareena.
Nuorten maailmanmestaruudesta pelataan vuonna 2026 viidennenkymmenennen kerran.
Kisaisännät 2025–27:
2025: Kanada (Ottawa)
2026: USA (St. Paul ja Minneapolis, Minnesota)
2027: Kanada