– Tänään meillä oli se ilme, mitä halusimmekin. Tuolla oli oikeasti leijonia tänään jäällä. Laitoimme kaikkemme peliin ja se riitti, Nuorten Leijonien kolmosketjussa hyökkäävä Eetu Liukas sanoi MM-välierän jälkeen.
– Vaihtoaitiossa oli rauhallinen fiilis läpi pelin. Se kertoo, miten luottavaisia olemme joukkueemme toimintaan, ja että tämä homma on vain meistä itsestämme kiinni. Tänään näytimme, miten kova joukkue olemme. On hienoa päästä finaaliin.
Maalivahti Juha Jatkolan nollapeliä arvioidessaan Liukas ei sanojaan säästellyt.
– Juha tuli loistavasti sisään ja häneen pystyi luottamaan. Hän otti hienoja koppeja ja piti meitä pystyssä, kun pelasimme 5–3-alivoimalla. Toki myös kenttäpelaajat uhrautuivat kiekon eteen hienosti.
Liukas jännitti Ruotsin 5–3-ylivoimaa toisen erän lopulla rangaistusaitiosta käsin. Hänelle vihellettiin kahden minuutin jäähy estämisestä, ja heti perään seuraan liittyi korkeasta mailasta Joel Määttä. Ruotsi ei tilaisuuttaan kyennyt käyttämään.
– Oli ihan sairaan siistiä katsoa, miten fiksusti hoidimme sen alivoiman. Todella fiksua pelaamista meidän alivoimaltamme, aivan kliininen suoritus. Ja totta kai Jatkolan Juha viimeisenä muurina maalilla. Saimme siitä paljon energiaa.
Alkulohkon päätöspelissä Suomi hävisi Kanadalle. MM-finaalissa tulee mahdollisuus kuitata se tappio. Liukas sanoi, että finaalivastus on joukkueelle mieleinen.
– On hienoa saada revanssi Kanadasta. Sitä halusimme ja sen nyt saamme. Voimme olla luottavaisin mielin. Kaukaloon samanlainen leijona kuin siellä nähtiin tänään, ja ehkä vielä naksu lisää.
Artikkelin yläosan kuvat ovat Ruotsi-ottelusta.