• Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Tyttöjen Pohjola-leiri
  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Tyttöjen Pohjola-leiri

Pohjola-leirillä pelaava Tuulianna Artti pelaa myös U15 tyttöjen jalkapallomaajoukkueessa – ”On siitä hyötyä, että harrastaa molempia lajeja”

  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Tyttöjen Pohjola-leiri
Tuulianna Artti pelaa sekä jääkiekkoa että jalkapalloa hyvällä menestyksellä.

Tyttöjen Pohjola-leirin Fisut -joukkueessa pelaavaa Tuulianna Arttia voi sanoa palloilulajien monilahjakkuudeksi.

Tuulianna pelaa jääkiekon lisäksi jalkapalloa hyvällä menestyksellä. Tänä syksynä hän pelasi U15-ikäluokan tyttöjen maajoukkueessa Uefa Development -turnauksessa Serbiassa. Miten aika riittää molempiin lajeihin?

– Ihan hyvin riittää. Kyllähän ne menee aika paljon päällekkäinkin, mutta sitten pitää vaan mennä toiseen ja vähän vaihdella sitä kumpaan menee, mutta ihan hyvin olen molempiin päässyt.

Lasten ja nuorten monipuolisesta harrastamisesta ja sen tärkeydestä puhutaan paljon. Tutkimustulosten perusteella siitä on vain hyötyä, mitä monipuolisemmin lapsi tai nuori liikuntaa harrastaa. 

– Kyllä mä koen, että siitä on hyötyä, että on kaksi lajia, kyllä nämä mun lajit tukevat toisiaan. Paljon näissä lajeissa on samankaltaisuutta, mutta kyllä lätkä on fyysisempää kuitenkin, Tuulianna miettii.

Sekä jalkapallon että jääkiekon suhteen Tuuliannan tavoitteet ovat korkealla.

– Haluan pelata molempia lajeja maajoukkueessa ja ylipäätään mahdollisimman korkealla tasolla.

Seuratasolla KJT Haukkoja edustava Tuulianna on pelannut sekä jääkiekkoa että jalkapalloa aina pääosin poikien joukkueessa. 

– Kyllä siinä on eroa pelaako tyttöjen vai poikien kanssa. Sanoisin, että lätkässä omat sarjapelit ovat kuitenkin nopeatempoisempia kuin esimerkiksi eilinen peli täällä.

Leiri on Tuuliannan mukaan sujunut tähän mennessä hyvin, vaikka avausottelusta tulikin tappio Riikat -joukkuetta vastaan lukemin 3–4. 

– Tänään tulee voitto!

Tuuliannan joukkue Fisut pelaa tänään Ainskit -joukkuetta vastaan klo 16.00. Päivän toinen ottelu Emmojen ja Riikkojen välillä pelataan klo 18.00. Leijonat TV näyttää kaikki tyttöjen Pohjola-leirin ottelut kotikatsomoihin.

 
 
 

TYTTÖJEN POHJOLA-LEIRI 2024

Vuoden 2024 tyttöjen Pohjola-leiri järjestettiin Kuortaneella 25.–28.11.2024. Leirille osallistuneet pelaajat olivat syntyneet vuosina 2009 ja 2010.


Leiriviestinnässä käytimme tunnisteita #Pohjolaleiri #Tyttöleijonat #Leijonat


LÄHETYKSET JA TALLENTEET LEIJONAT.TV:SSÄ


 

Etsi sivustolta