• Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Naisleijonat
  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Naisleijonat

Naisten MM-kisat siirtyvät marraskuulle - Vuoden 2026 MM-kisat pelataan Tanskassa

  • Arvot: ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
  • Uutisen kategorialinkki: Naisleijonat
Naisleijonat juhli MM-pronssia viime huhtikuun Tshekin MM-kisoissa. Kuva: Jan Benes.

Kansainvälisen Jääkiekkoliiton IIHF:n syyskongressi on tänään päättänyt, että vuoden 2026 Naisten MM-kisat pelataan 6.-16. marraskuuta. 


Kisat järjestää Tanska. Kisapaikkoina toimivat Herning ja toinen, myöhemmin päätettävä kaupunki. 

Naisten MM-kisat siirtyvät myös tulevina vuosina pelattavaksi marraskuussa aiemmin totutun huhtikuun sijaan.

Muutos mahdollistaa Pohjois-Amerikan PWHL:ssä pelaavien pelaajien osallistumisen MM-kisoihin, Euroopan maille se tarkoittaa muutoksia kauden rakenteeseen. 

- Tämä tuo tietysti omat muutoksensa siihen, miten naisten maajoukkueen kausi jatkossa rakentuu ja myös siihen, miten naisten sarjakiekkoilu aikataulutetaan meillä Suomessa ja muissa Euroopan maissa, Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Sami Kauhanen kertoi kisapäätöksen vahvistuttua.

- On hyvä, että päätös on nyt tehty. Meillä on aikaa pureutua tuleviin muutoksiin loppuvuoden aikana, asia vaatii myös tiivistä yhteistyötä muiden Euroopan maiden kesken. 

Etsi sivustolta