Antti Koskinen
s. 6.9.1944 Turku
Antti Koskisen erotuomariura alkoi vuonna 1963 ja jatkui lähes 30 vuotta. Hän tuomitsi kaikkiaan 492 ottelua SM-liigassa ja mestaruussarjassa. Koskinen sai liigakauden parhaalle päätuomarille jaettavan Unto Wiitala -palkinnon vuosina 1981 ja 1986. Lynces Academici -jääkiekkoilijapatsaan hän sai vuosina 1981, 1982 ja 1988. Jääkiekkoliiton myöntämän Viheltäjä-patsaan ansioituneelle erotuomarille Koskinen sai vuosina 1985 ja 1991.
Koskinen toimi päätuomarina Calgaryn olympiajäillä 1988. Hän tuomitsi ottelut Norja –Länsi-Saksa, Neuvostoliitto–USA, Tšekkoslovakia–Itävalta, Puola–Itävalta ja Kanada–Neuvostoliitto. Koskinen vihelsi myös lukuisissa muissa arvokilpailuissa, maaotteluissa ja kansainvälisissä turnauksissa.
Koskinen kuuluu Turun Jääkiekkoerotuomarit ry:n ja Suomen Jääkiekkotuomarien Liitto ry:n perustajajäseniin. Hänet on palkittu Jääkiekkoliiton erotuomarien kultaisella ja SVUL:n hopeisella ansiomerkillä. SJTL on myöntänyt hänelle ansioviirin nro 40 ja hopeisen ansiolevykkeen nro 61. Vuonna 2005 Opetus- ja kulttuuriministeriön myönsi hänelle ansiomitalin kultaisin ristein.
Suomen Jääkiekkomuseon hallituksen nimittämä toimikunta aateloi vuosittain Jääkiekkoleijonat. Vuonna 2025 Jääkiekkoleijonaksi aateloitiin Topi Jaakola, Mika Pyörälä, Tuukka Rask, Anssi Salmela, Johanna Kuisma ja Jukka-Pekka Vuorinen. Lisäksi Antti Koskiselle, Matti Virmaselle ja Antti Virtaselle myönnettiin Yrjö Salminen -elämäntyöpalkinnot. Aatelointiseremonia järjestettiin lauantaina 8. marraskuuta Tampereen Nokia Arenassa miesten Euro Hockey Tourin turnauksen yhteydessä.
