Suomen vaihtoaition takarivissä näkyi voitokkaan puolivälieräottelun jälkeen riemukkaita ilmeitä. Päävalmentaja Antti Pennanen ei valmennuksen tunnereaktiota kiistänyt.
– Totta kai siinä jännitys purkautui. Peli oli tasainen, vastustajakin todella hyvä. Emme missään kohdassa luovuttaneet, usko oli kova ja (Artturi) Lehkonen on joskus ennenkin ratkonut isoja pelejä, Pennanen summasi.
– Olen tyytyväinen siihen, miten maltoimme hyökätä siinäkin vaiheessa kun Sveitsi makasi keskialueella viidellä pelaajalla. Piti vain jaksaa jauhaa. Tarvittiin sitkeyttä ja uskoa siihen, että paikkoja tulee, ja sitten (Sebastian) Aho saikin meille sen ison maalin.
Sebastian Aho aloitti Suomen kirin 1–2-kavennuksellaan ajassa 53.54. Miro Heiskanen iski pelin tasoihin ajassa 58.48 ja Artturi Lehkonen laukoi voittomaalin jatkoajalla.
– Koko päivän oli luottavainen, maltillinen ja rauhallinen olo. Tietenkin pelin aikana oli monenlaisia vaiheita. Olen onnellinen joukkueen ja pelaajien puolesta, ansaitsivat mennä jatkoon.
ARTTURI LEHKONEN VIE SUOMEN VÄLIERIIN!🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
— Sports on HBO Max 🇫🇮 (@sportsonmaxfi) February 18, 2026
Uskomaton nousu Suomelta!💪💪💪
Näe kaikki Milano-Cortinan suorat lähetykset kaikilla HBO Maxin tilauksilla.📺#milanocortina2026 #olympialaiset #Leijonat pic.twitter.com/jqkQ5QpB99
Jos upotus ei näy, voit katsoa videon täällä.

