A-maajoukkueen kausi jatkuu Sveitsin Zürichissä pelattavassa kauden toisessa EHT-turnauksessa 11.–14. joulukuuta. Suomi saa turnauksessa vastaansa Ruotsin, Sveitsin ja Tshekin.
Turnauksessa nähdään yksi maajoukkuedebytantti, Luulajassa pelaava maalivahti Waltteri Ignatjew, sekä joukko tuttuja nimiä aiemmilta kausilta.
– Meillä on isokokoinen joukkue. Iso muutos edelliseen tapahtumaan verrattuna on koko. Mukana on kymmenkunta kokenutta MM-pelaajaa ja paljon sellaisia, jotka haluavat pelata MM-kisoissa, päävalmentaja Antti Pennanen sanoo.
– Lisäksi AHL:stä on paluumuuttajia, kuten Topi Niemelä, Santeri Hatakka ja Robin Salo, joka oli kutsuttuna viimeksi, mutta loukkaantumisen takia jäi pois. Nyt hän on ollut huippuiskussa Malmössä, Pennanen kertoo Skåneen viime kaudeksi matkanneesta puolustajasta.
Ensi viikon turnaus tarjoaa Pennaselle ja joukkueelle mahdollisuuden hioa pelillisiä yksityiskohtia ja testata pelaajia kovassa kansainvälisessä kilpailussa ennen kauden tärkeimpiä koitoksia.
Jo marraskuussa pelattu kauden ensimmäinen EHT-turnaus Tampereella antoi valmennukselle arvokasta tietoa joukkueen tasosta.
– Hyviä kokemuksia pelaajista ja siitä, missä mennään. Kun analytiikka ja videot on käyty läpi, voidaan todeta, että pystyttiin pelaamaan hyvää jääkiekkoa Suomi–Ruotsi-ottelussa monessa tilastossa. Maalinedustoille sen sijaan jäi kehitettävää.
– Tshekki oli tapahtuman ykkönen. Ensi viikolla Tshekki tulee olemaan kotonaan erittäin kova ja haastava joukkue. Lisäksi Sveitsillä tulee olemaan pelaajia, jotka ovat olympialaisissa mukana, joten kovat pelit odottavat. Ensimmäinen Tshekki-ottelu tulee myös testaamaan mahdollisia olympiaehdokkaita, Pennanen kertoo.
Pennanen arvioi myös Ruotsin olevan nousussa.
– Viime vuonna syvässä unessa ollut Ruotsi heräsi EHT:llä ensimmäiseen turnaukseen ja oli todella vahva.