Miesten A-maajoukkue aloittaa Sveitsin MM-kisoihin valmistautumisen ensi keväänä kotimaan jäältä, Joensuusta ja Kuopiosta.
Leijonat kohtaa pääsiäisviikolla kahdesti Tanskan, ottelut pelataan kiirastorstaina 9.4. Joensuussa ja pitkäperjantaina 10.4. Kuopiossa. Lipunmyynti otteluihin alkaa tammikuun lopussa Ticketmasterin myyntikanavissa, samassa yhteydessä vahvistuvat otteluiden alkamisajat.
Tanska-ottelut ovat osa keväisin pelattavaa kuuden ottelun Euro Hockey Challenge -ottelusarjaa, jonka puitteissa eurooppalaiset joukkueet valmistautuvat kevään MM-kisoihin. Suomi, Ruotsi, Norja ja Tanska pelaavat Euro Hockey Challenge -ottelut omassa lohkossaan, ns. Nordic Cupina. Itävalta, Saksa, Slovakia ja Tshekki pelaavat omassa lohkossaan ja kolmannen lohkon muodostavat Latvia, Ranska, Sveitsi ja Venäjä.
Joensuussa Leijonat on nähty edellisen kerran pelaamassa vuonna 2004. Suomi oli 1. huhtikuuta pelatussa ottelussa Venäjää parempi lukemin 2-1. Kuopiossa A-maaottelu pelattiin viimeksi 11.4.2014. Vastassa oli tuolloin Latvia ja ottelu päättyi Leijonien voittoon loppulukemien ollessa 5-1.
Lue lisää: Leijonien otteluohjelma kaudella 2019-20
