torstai, 17 tammikuu 2019 08:56

Suomalainen jääkiekko täyttää tammikuussa 90 vuotta – Seurojen juhlatapahtumien lista päivitetty

Kirjoittanut Toimitus

Kausi 2018-19 on Suomen Jääkiekkoliiton ja suomalaisen jääkiekon juhlakausi. Liiton perustamisesta on 20.1.2019 kulunut 90 vuotta.

Monessa suomalaisessa seurassa – Liigassa ja junioriseuroissa – on päätetty lähteä mukaan juhlakauteen järjestämällä oman juhlatapahtuman tai -ottelun, jonka yhteydessä nostetaan esiin oman seuran ja samalla koko lajin historiaa ja nykypäivää.

Jokainen juhlakauteen mukaan ilmoittautunut seura on saanut rakentaa juhlatapahtumasta oman näköisensä tapahtuman. Yhteisiäkin elementtejä löytyy: monella paikkakunnalla tapahtuman yhteydessä mm. palkitaan vuoden seuratoimija ja vuoden juniori, esitellään paikallisia legendoja ja omia junioreita. Jos kyseessä on juhlaottelu, on ottelun aluksi ohjelmassa seremoniallinen avauskiekon pudotus.

Paljon juhlatapahtumia on jo ehditty järjestää ympäri maan. Ja lisää on vielä luvassa: Juhlatapahtumien listaa päivitetään sitä mukaa, kun tietoja seurojen tapahtumista saadaan Jääkiekkoliiton toimistolle.

Tervetuloa juhlistamaan suomalaista jääkiekkoa!
 

La 09.02.
Itä-Helsingin Kiekko, Helsinki - seuran talviklassikkotapahtuma Pukinmäen ulkojäällä klo 10.30-20, ystävyysotteluita ikäluokissa 03-11, palkintojuhla ja paljon muuta oheistapahtumaa

Lapuan Virkiä, Lapua - juhlaotteluna II-divisioonan peli Virkiä-IKK klo 17:00, ottelussa juhlistetaan myösTyttöleijonien maalivahti Erica Jaskarin MM-pronssia

Warkis Varkaus - juhlaotteluna II-divisioonan Warkis-Karjalan Kopla klo 17, ottelun yhteydessä juhlistetaan myös Warkis ry:n 35-vuotista ja varkautelaisen kiekon 60-vuotista taivalta

Pe 22.02.
Ugly Ducks Hockey - juhlatapahtumana Niko Kapasen kentällä Parolassa ulkoilmaotteluna pelattava harrastejoukkueiden ottelu Ugly Ducks White vs. Ugly Ducks Red klo 18 alkaen

Listaa päivitetty 04.02.2019


PS. Juhlaotteluiden vieraat ja järjestävät seurat: jakaessanne juhlatapahtumien kuvia ja uutisia sosiaalisessa mediassa kannattaa mukaan liittää #:t #intohimonajääkiekko #juhlakausi #SJL90 – näin juhlakauden tapahtumat saadaan liitettyä yhdeksi tapahtumaketjuksi myös somessa.

 

Olet nyt

Lisää uutisia liiton toimistolta