– Tämä oli tosi kova joukkue. Kevään aikana tässä olemme tiivistyneet. Kuten tämäkin peli osoitti, niin todella tiukoilla olimme. Lopussa tultiin kuitenkin tasoihin ja ohi, Kärppien päävalmentaja Sami Suutarinen kiitteli.
Kärpillä oli mahdollisuus varmistaa mestaruus jo lauantain toisessa finaaliottelussa. Lopulta Jokerit vei tuon pelin selkeästi nimiinsä. Sunnuntaina peli oli tasaisempaa, vaikka Jokerit oli hienoisesti niskan päällä.
– Jätkillä oli kova paikka toipua eilisestä pelistä. Silti pelasimme parhaan pelimme tähän kauteen. Sitkeä joukkue, hyviä nuoria kavereita, Suutarinen totesi.
Lauantain pelissä Kärpät ei ollut parhaimmillaan. Fokus oli jossain muualla kuin ottelussa.
– Varmaan oli jo ajatus siinä, että mennään, pelataan ja lähdetään juhlimaan. Pelin jälkeen kopissa alkoivat jätkät jo katsomaan tähän päivään. Illalla, kun olimme iltapalalla, ei ollut mitään mietteitä siitä mitä oli tapahtunut. Olimme jo täysin valmiita, Suutarinen valaisi.
– Jätkät siellä itse nousivat. Me valmentajat vähän taustalla puhuttiin, että yhtä kaukana on mestaruus, yhden pelin päässä. Ei tämä ole sen kummempaa.
• Ratkaisevan finaaliottelun Kärpät–Jokerit tilastotapahtumat tulospalvelussa
• CSM:n pudotuspelit tulospalvelussa