torstai, 08 huhtikuu 2021 07:58

Pikkuleijonien MM-ehdokkaiden nimilista julki – MM-joukkueelle sinetti 17.4.

Kirjoittanut Toimitus

Alle 18-vuotiaiden poikien MM-kisat USA:ssa Texasin Trurossa ja Planossa lähestyvät kovaa vauhtia. Suomen valmennusjohto on juuri nimennyt MM-ehdokkaiden nimilistan, lopullinen MM-joukkue lyödään lukkoon lauantaina 17.4., kahta päivää ennen kisoihin matkustamista. MM-kisoihin matkustaa kolme maalivahtia ja 22 kenttäpelaajaa.

Pikkuleijonien MM-ehdokkaat:

Maalivahdit:
Helomaa Juuso, Ässät Pori
Kohonen Paavo, Tappara Tampere
Koskenvuo Aku, HIFK Helsinki
Lampinen Jani, HIFK Helsinki
Leinonen Topias, JYP Jyväskylä

Puolustajat:
Ervasti Kalle, Lukko Rauma
Heimosalmi Aleksi, Ässät Pori
Juusola Viljami, Luleå Ruotsi
Kulonummi Kasper, Jokerit Helsinki
Leppänen Tomi, Lukko Rauma
Malinen Aleksi, JYP Jyväskylä
Salin Otto, HIFK Helsinki
Sarell Aapo, SaiPa Lappeenranta
Suomi Jimi, Jokerit Helsinki
Vilén Topias, Pelicans Lahti

Hyökkääjät:
Huuhtanen Niko, Tappara Tampere
Järvelä Juho, Jukurit Mikkeli
Kapanen Oliver, KalPa Kuopio
Kemell Joakim, JYP Jyväskylä
Koivunen Ville, Kärpät Oulu
Lambert Brad, JYP Jyväskylä
Matikka Miko, Jokerit Helsinki
Miettinen Verner, Kiekko-Espoo
Päivärinta Sami, Lukko Rauma
Ruusunen Rasmus, HIFK Helsinki
Rönni Topi, Tappara Tampere
Salminen Samu, Jokerit Helsinki
Sandvik Viljam, HIFK Helsinki
Tuomaala Samu, Kärpät Oulu
Virolainen Jere, Tappara Tampere
Väisänen Kalle, TPS Turku
Yliniemi Sisu, Kärpät Oulu

Lue lisää:
- U18 päävalmentaja Karjalainen näkee poikkeuksellisessa MM-valmistautumisessa myös positiivista: "03-ikäluokka pääsee pelaamaan MM-mitaleista"
- Suomen otteluohjelma poikien MM-kisoissa

U18 POIKIEN MM-KISAT 2021

Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelattiin Friscossa ja Planossa, Texasissa, USA:ssa 26.4.–6.5.2021.


Kisaviestinnässä käytimme aihetunnisteita #U18fi #Pikkuleijonat #U18Worlds


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Plano):
Kanada
Latvia
Ruotsi
Sveitsi
Valko-Venäjä

Alkulohko B (Frisco):
Saksa
Suomi
Tshekki
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
Ke 28.04. 00.00
Suomi 4–3 VL Venäjä
To 29.04. 04.00
Tshekki 5–6 Suomi
La 01.05. 04.00
Suomi 10–0 Saksa
Su 02.05. 04.00
USA 5–4 JA Suomi
Puolivälierät:
Ma 03.05.
20.30 Puolivälierä 1:
Venäjä 5–2 Valko-Venäjä
23.00 Puolivälierä 2:
Kanada 10–3 Tshekki
Ti 04.05.
01.30 Puolivälierä 3:
Suomi 2–0 Sveitsi
04.00 Puolivälierä 4:
Ruotsi 5–2 USA
Välierät:
To 06.05.
00.00 Välierä 1:
Kanada 8–1 Ruotsi
04.00 Välierä 2:
Suomi 5–6 Venäjä
Mitaliottelut:
Pe 07.05.
00.00 Pronssiottelu:
Suomi 0–8 Ruotsi
04.00 Loppuottelu:
Kanada 5–3 Venäjä

Ajat Suomen aikaa. Texasissa kello on 8 tuntia vähemmän.


KOKO OTTELUOHJELMA


LÄHETYKSET

Kotimaassa MM-kisoja voi seurata TV5-kanavalla ja Discovery+-palvelussa.


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Lampinen Jani, HIFK Helsinki
30 Koskenvuo Aku, HIFK Helsinki
31 Helomaa Juuso, Ässät Pori

Puolustajat:
2 Suomi Jimi, Jokerit Helsinki
3 Kulonummi Kasper, Jokerit Helsinki
4 Juusola Viljami, Luleå Ruotsi
6 Ervasti Kalle, Lukko Rauma
7 Malinen Aleksi, JYP Jyväskylä
10 Vilén Topias, Pelicans Lahti
12 Leppänen Tomi, Lukko Rauma
21 Heimosalmi Aleksi, Ässät Pori

Hyökkääjät:
13 Päivärinta Sami, Lukko Rauma
15 Järvelä Juho, Jukurit Mikkeli
18 Salminen Samu, Jokerit Helsinki
19 Miettinen Verner, Kiekko-Espoo
20 Yliniemi Sisu, Kärpät Oulu
22 Kapanen Oliver, KalPa Kuopio
24 Koivunen Ville, Kärpät Oulu
25 Kemell Joakim, JYP Jyväskylä
27 Tuomaala Samu, Kärpät Oulu
28 Ruusunen Rasmus, HIFK Helsinki
29 Huuhtanen Niko, Tappara Tampere
32 Matikka Miko, Jokerit Helsinki
33 Lambert Brad, JYP Jyväskylä
35 Väisänen Kalle, TPS Turku


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI U18:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

U18 Pikkuleijonien ohjelma 2020-21

20.07.-28.07.2020:
Testileiri ja kesäopiskelu, Vierumäki

23.08.-27.08.2020:
Jää- ja otteluleiri, Rauma

02.11.-05.11.2020:
Jääleiri, Vierumäki
Kolmen Ruotsi-ottelun sarja jouduttiin perumaan

01.02.-04.02.2021:
Jää- ja otteluleiri, Vierumäki

26.04.-06.05.2021:
MM-kisat, Frisco & Plano, Texas, USA

 

Etsi sivustolta