torstai, 29 huhtikuu 2021 14:40

A-maajoukkueen typistetty MM-leiritys käyntiin 4.5. – Vierumäellä mukana 28 pelaajaa

Kirjoittanut Toimitus

Koronaviruspandemian vuoksi kahdella viikolla typistetty A-maajoukkueen MM-leiritys käynnistyy ensi viikolla. Leiriryhmä kokoontuu Vierumäelle tiistaina 4. toukokuuta, ohjelmassa on oheis- ja jääharjoittelua tiukoissa kuplaolosuhteissa.

Suomen valmennusjohto on nimennyt Vierumäen leiriryhmään kolme maalivahtia ja 25 kenttäpelaajaa.

Maalivahdit
29 Säteri Harri, Sibir Novosibirsk, KHL *
31 Juvonen Janne, Leksands IF, SHL
45 Olkinuora Jussi, Metallurg Magnitogorsk, KHL *

Puolustajat
3 Friman Niklas, Jokerit Helsinki, KHL
4 Kivistö Tommi, Jokerit Helsinki, KHL *
6 Sund Tony, HC Davos, NLA
36 Eronen Elmeri, HPK Hämeenlinna
39 Nousiainen Kim, KalPa Kuopio
40 Lindbohm Petteri, EHC Biel, NLA *
50 Seppälä Mikael, KalPa Kuopio
51 Parikka Jarkko, Ilves Tampere
55 Ohtamaa Atte, Lokomotiv Jaroslavl, KHL *
61 Rindell Axel, Jukurit Mikkeli

Hyökkääjät
10 Suomi Eemeli, Ilves Tampere
12 Anttila Marko, Jokerit Helsinki, KHL *
13 Ruohomaa Mikael, Sibir Novosibirsk, KHL
19 Savinainen Veli-Matti, Jokerit Helsinki, KHL *
20 Ojamäki Niko, Linköping HC, SHL *
24 Björninen Hannes, Pelicans Lahti
25 Karjalainen Jere, HK Sochi, KHL
27 Kontiola Petri, HPK Hämeenlinna *
33 Hännikäinen Markus, Jokerit Helsinki, KHL *
38 Turunen Teemu, HC Davos, NLA
41 Innala Jere, HPK Hämeenlinna
47 Tiivola Peter, Ässät Pori
48 Puustinen Valtteri, HPK Hämeenlinna
80 Mäenalanen Saku, Jokerit Helsinki, KHL *
81 Pakarinen Iiro, Jokerit Helsinki, KHL *

* = Edustanut Suomea miesten arvokisoissa
 

Lue lisää: Jukka Jalonen: "Hyvä miksaus nuoruuden intoa ja kokemusta"

Olet nyt

Lisää A-maajoukkueen uutisia

 
 
 

MIESTEN MM-KISAT 2021

Miesten maailmanmestaruudesta pelataan Latvian Riiassa 21.5.–6.6.2021.


Kisaviestinnässä käytämme aihetunnisteita #MMkisat #Leijonat #IIHFWorlds


LOHKOJAKO
Alkulohko A:
Iso-Britannia
Ruotsi
Slovakia
Sveitsi
Tanska
Tshekki
Valko-Venäjä
Venäjä

Alkulohko B:
Italia
Kanada
Kazakstan
Latvia
Norja
Saksa
Suomi
USA


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
La 22.05. 16.15
Suomi – USA
Su 23.05. 16.15
Kazakstan – Suomi
Ti 25.05. 20.15
Suomi – Norja
To 27.05. 20.15
Suomi – Italia
La 29.05. 20.15
Saksa – Suomi
Su 30.05. 20.15
Suomi – Latvia
Ti 01.06. 12.15
Kanada – Suomi
Puolivälierät:
To 03.06.
16.15 Puolivälierä 1
16.15 Puolivälierä 2
20.15 Puolivälierä 3
20.15 Puolivälierä 4
Välierät:
La 05.06.
14.15 Välierä 1
18.15 Välierä 2
Mitaliottelut:
Su 06.06.
15.15 Pronssiottelu
20.15 Loppuottelu

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI A-MAAJOUKKUEEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ