maanantai, 23 huhtikuu 2018 10:31

Huomio seurat ja perheet: D-, C- ja B-ikäluokkien tukien haku jatkuu 27.4. saakka

Kirjoittanut Toimitus

Jotta uusia Leijona-pelaajia nähdään maajoukkueissa myös jatkossa ja jotta lajin harrastamista ei tarvitsisi lopettaa taloudellisten syiden vuoksi, voivat taloutensa kanssa kamppailevat perheet hakea Jääkiekkoliitolta tukea juniorin jääkiekkoharrastuksen kustannuksiin. Ensi kauden D-, C-, ja B-junioreiden tukihaku jatkuu vielä viisi päivää, eli 27.4. asti.

Tukien hakeminen tapahtuu oman seuran kautta, seuroissa osataan myös auttaa mahdollisissa kysymyksissä tukien hakemiseen liittyen. Kysymyksiin joihin seurassa ei osata vastata, seuran yhteyshenkilö saa apua omalta aluepäälliköltä.

Tukisummat vaihtelevat kausimaksujen tapaan ikäluokittain, keväällä 2018 tukisummat ovat seuraavat: D // 700 euroa, C // 1 100 euroa, B // 1 300 euroa. Nuorempien ikäluokkien tukihaku tapahtuu tuttuun tapaan syksyllä.

Tuki maksetaan seuran tilille ja kohdistetaan kauden 2018–19 kausimaksuihin - tuen maksamisen edellytyksenä on, että pelaaja jatkaa jääkiekon harrastamista myös tulevalla kaudella.

Lue lisää vähävaraisten perheiden taloudellisesta tukemisesta täältä - tukihakuun ehtii vielä mukaan, jos tarvetta on!
 

Olet nyt

Etsi sivustolta