Leijonat.fi

       

GHD lähestyy - vielä on aikaa ilmoittaa seurasi mukaan tapahtumajärjestäjäksi!

Nämä 26 seuraa ilmoittautuivat mukaan #100tyttökiekkotapahtumaa järjestäjäksi elokuun aikana.


Ilmoittautuminen 7.-8. lokakuuta järjestettävään kansainväliseen tyttökiekkoviikonloppuun päättyy 9. syyskuuta, tämän jälkeen seurat voivat ilmoittaa kaavakkeen kautta muista kauden tyttökiekkotapahtumistaan.

Tavoitteeksi on kaudelle 2017–18 asetettu maamme itsenäisyyden satavuotisjuhlavuoden kunniaksi sata tytöille suunnattua jääkiekon kokeilutapahtumaa. Tänä vuonna kansainväliseen tyttökiekkoviikonloppuun mukaan lähtevät seurat osallistuvat automaattisesti siis myös Suomi 100 tasa-arvotekoa –haasteeseen.

 

#100tyttökiekkotapahtumaa järjestäjiä 31.8. mennessä:

1) Seinäjoen Kiekkokerho (SKK)
2) Juniori Hermes RY
3) Someron Pallon Juniorit RY
4) Urjalan Sisukiekko
5) Kurikan Ryhti-Jääkiekko
6) Koillis-Pirkan Kiekko (KPK)
7) KJT Hockey Ry
8) Rovaniemen Kiekko Ry
9) LJK Loviisa
10) Sotkamon Kiekko
11) IF Pucken
12) Oulun Kärpät 46 ry
13) Espoon kiekkoseura
14) Alavuden Peli-Veikot
15) Helsingin IFK
16) TUS - Terjärv Ungdoms Sportklubb
17) Juniori-Jukurit
18) Juniori-KalPa
19) TPS Juniorijääkiekko ry
20) JYP Juniorit ry
21) Kolarin Työväen Urheilijat
22) Junior-Pelicans ry
23) Jää-Tiikerit
24) Nivala Cowboys
25) Ylivieskan Jääkarhut ry
26) Oulaisten Jääkobrat ry

 

Ilmoittaudu mukaan tyttökiekkotapahtuman järjestäjäksi tämän linkin kautta, niin seuranne pääsee hyödyntämään uudistettuja GHD-materiaaleja oman tapahtumansa järjestämisessä.

Viimeksi muutettu

Media

 

 


 


TYTTÖKIEKKO


Jääkiekko on myös tyttöjen harrastus!

Alkuun pääsee olemalla yhteydessä omaan lähiseuraan – varusteiksi riittävät alussa kypärä, luistimet, kaulasuoja, maila ja innokas mieli. Jos kiekkokärpänen puraisee, harrastaa voi seurasta riippuen tyttöjoukkueessa tai yhdessä poikien kanssa.

Tytöille tarkoitettuja jääkiekon kokeilupäiviä (GHD) järjestetään kauden aikana seuroissa ympäri Suomen. Kansainvälistä tyttökiekkoviikonloppua vietetään 7.-8.10., jolloin myös iso osa suomalaisista seuroista järjestää oman GHD-tapahtumansa. Toinen hyvä ajankohta GHD:lle on helmikuu, jolloin naisleijonat pelaavat olympiamitaleista Koreassa. Naiskiekon näkyvyys tuo yleensä myös tyttöjä koputtamaan jäähallin ovelle, GHD on seuroille valmis paketti ottaa tytöt mukaan seuran toimintaan.

Tervetuloa mukaan tyttökiekkoon!

 

#100tyttökiekkotapahtumaa haaste kaudella 2017-2018

Tulossa olevat tapahtumat

54) Virtain Urheilijat, Virtain jäähalli ke 22.11. klo 17-18
55) Urjalan Sisukiekko, Urjalan jäähalli (ajankohta vahvistuu syksyllä)


Ilmoittaudu mukaan tyttökiekkotapahtuman järjestäjäksi tämän linkin kautta, niin seuranne pääsee hyödyntämään uudistettuja GHD-materiaaleja oman tapahtuman järjestämisessä. 

 

Jo pidetyt tapahtumat

1) Juniori-KalPa, Niiralan jäähalli su 1.10. klo 11-12
2) Oulun Kärpät 46 ry, Raksilan jäähalli su 1.10. klo 11:30-12:30
3) Järviseudun Pallokerho, Järviseudun jäähalli su 1.10. klo 12-13:30

4) Someron Pallon Juniorit RY, TPE-Spirit Areena la 7.10. klo 9:15-10:15
5) Kurikan Ryhti-Jääkiekko, Kurikan jäähalli la 7.10. klo 11 ja su 8.11. klo 13:15
6) KJT Hockey Ry, Hyrylä 2 la 7.10. klo 13:15-14:15
7) Sotkamon Kiekko, Vuokatin jäähalli la 7.10. klo 14 alkaen
8) Alavuden Peli-Veikot, Alavus Areena la 7.10. klo 12
9) TUS - Terjärv Ungdoms Sportklubb, Teerijärven jäähalli la 7.10. klo 12 alkaen
10) TPS Juniorijääkiekko ry, Impivaaran jäähalli la 7.10. klo 13:15-14:45
11) Kolarin Työväen Urheilijat, Kolarin jäähalli la 7.10. klo 13-15
12) Junior-Pelicans ry, Lahden Isku Areena la 7.10. klo 13-14 
13) Nivala Cowboys, Uikko Areena la 7.10. klo 12-13
14) Ylivieskan Jääkarhut ry, Kalajokilaakso Areena la 7.10. klo 10-11
15) Oulaisten Jääkobrat ry, Raita Sport Areena la 7.10. klo 14-15
16) Vaasan Sportin juniorit ry., Vaasan jäähalli la 7.10. ilmoittautuminen klo 12, jää klo 14-15
17) Kiekko-Nikkarit ry, JJ Areena la 7.10. klo 12:15-13:05
18) Juniori-SaPko ry, Tanhuvaaran jäähalli la 7.10. klo 10 alkaen
19) Ilves ry, Tesoma 1 la 7.10. klo 10:15-11:15
20) Kittilän Palloseura, Agnico Eagle -jäähalli la 7.10. klo 12-15
21) Uplakers ry, Ylöjärven jäähalli la 7.10. klo 11:30-12:30
22) Sipoon Wolf, Sipoon jäähalli la 7.10. klo 13-14:30
23) Kontiolahden Kajastus ry, Kontiohalli la 7.10. klo 11:30-14:30
24) HC Nokia ry, Nokian jäähalli la 7.10. klo 10:45-11:45
25) IFK Mariehamn, Islandia areena la 7.10. klo 13 alkaen
26) S-Kiekko, uusi harjoitushalli la 7.10. klo 14-15

27) Seinäjoen Kiekkokerho (SKK), Seinäjoen jäähalli su 8.10. klo 10-11
28) Juniori Hermes RY, Kokkolan jäähalli su 8.10. klo 10-11
29) Koillis-Pirkan Kiekko (KPK), Pihlajalinna-areena su 8.10. klo 14-15
30) Rovaniemen Kiekko Ry, Lappi Areena su 8.10. klo 11-13
31) LJK Loviisa, Loviisan jäähalli su 8.10. klo 11:30-12:30
32) IF Pucken, Pietarsaaren jäähalli su 8.10. klo 11:30-16:00
33) Espoon kiekkoseura, Laaksolahden harjoitushalli su 8.10. klo 9:30-10:30
34) Helsingin IFK, Helsingin jäähalli su 8.10. klo 9-10:30
35) Juniori-Jukurit, Mikkelin jäähalli su 8.10. klo 12:10-13
36) JYP Juniorit ry, Kilpajäähalli su 8.10. klo 11:45-12:45
37) Jää-Tiikerit, Mäntsälän Tokmanni Areena su 8.10. klo 12:30-14
38) Limingan Kiekko ry, Limingan jäähalli su 8.10. klo 12-13:05
39) Pyhäjärven Pohti ry, Inmet-Areena su 8.10. klo 9:30-11
40) Saimaan Pallo ry, Lappeenrannan Kisahalli su 8.10. klo 12 alkaen
41) Panelian Raikas ry, Panelian jäähalli su 8.10. klo 13-14:30
42) Fortuna ry, Oriveden jäähalli su 8.10. klo 15-16
43) JHT Kalajoki, Kalajoen jäähalli su 8.10. klo 11-12
44) Ähtärin Kiekko-Haukat, KieHa, Mustikkavuorn jäähalli su 8.10. klo 12-13
45) Kiekko-Laser Juniorit ry, Oulunsalon jäähalli su 8.10. klo 11:15 alkaen
46) Harjun Kiekko, Lohjan jäähalli 8.10. klo 17:30
47) HCK Salamat, Kirkkonummen jäähalli su 15.10. klo 10:15-11:30
48) Lännen Kiekko, Säkylän jäähalli ma 16.10. klo 18:15-19:15
49) Red Wings, Malmin jäähalli, su 22.10. klo 14-15:30
50) Tornion Ice Hockey Club, Hannulanmäen jäähalli pe 27.10. klo 16:20 alkaen
51) TPS Juniorijääkiekko ry, Impivaaran jäähalli la 11.11. klo 12:45-14:15
52) Helsingin Kiekko-Tiikerit, Salmisaaren jäähalli su 12.11. klo 9-10:30
53) Ruoveden Ruoska, Ruoveden jäähalli ma 13.11. klo 17:30-18:30

 

 

 

 


Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: