Leijonat.fi

       

×

Pikkuleijonien MM-leiritys jatkuu maanantaina - MM-leiri II:n pelaajat nimetty

Alle 18-vuotiaiden MM-leiritys jatkuu maanantaina Vierumäellä, kun joukkue kokoontuu toiselle MM-leirille. Viiden päivän kotimaan jakson jälkeen joukkue matkustaa ensi viikon perjantaina Venäjälle, jossa sillä on edessään kaksi harjoitusottelua: Sunnuntaina 15.4. Suomi kohtaa Sveitsin ja maananataina 16.4. Kanadan. Alle 18-vuotiaiden MM-kisat pelataan Venäjän Tsheljabinskissa 19.-29. huhtikuuta. MM-leirin toiselle viikolle nimetty seuraavat pelaajat:


Maalivahdit:
Justus Annunen, Kärpät*
Jere Huhtamaa, Blues
Jasper Patrikainen, Pelicans
Henrik Tikkanen, HIFK

Puolustajat:
Ville Heinola, Ässät
Anttoni Honka, JYP
Juuso Ketola, Ässät
Mikko Kokkonen, Jukurit
Elias Laitamäki, Sport
Kim Nousiainen, KalPa
Santeri Salmela, KooKoo
Peetro Seppälä, KooKoo
Lassi Thomson, Ilves
Toni Utunen, Tappara*

Hyökkääjät:
Leevi Aaltonen, KalPa
Konsta Hirvonen, HIFK
Severi Immonen, KalPa
Kaapo Kakko, TPS*
Lenni Killinen, Blues
Jesperi Kotkaniemi, Ässät
Rasmus Kupari, Kärpät*
Anton Lundell, HIFK
Jesse Moilanen, Jokerit
Arttu Nevasaari, Kärpät
Niklas Nordgren, HIFK*
Ville Petman, Lukko
Sampo Ranta, Sioux City
Patrik Siikanen, Blues
Pekka Suhonen, KalPa
Kristian Tanus, Tappara
 

*Liiga-joukkueiden välierien vuoksi osa pelaajista liittyy mukaan vasta myöhemmässä vaiheessa.

 

Viimeksi muutettu


U18 MM-KISAT 2018


Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelataan Venäjän Tsheljabinskissä ja Magnitogorskissa 19.-29.4.2018.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat ja #Leijonat


LOHKOJAKO

Alkulohko A (Magnitogorsk):
Kanada
Ruotsi
Sveitsi
Valko-Venäjä
USA

Alkulohko B (Tsheljabinsk):
Ranska
Slovakia
Suomi
Tshekki
Venäjä


SUOMEN OTTELUT
Alkulohko:

To 19.04. 13:30
Slovakia 2-5 Suomi
Pe 20.04. 13:30
Ranska - Suomi
Su 22.04. 13:30
Suomi - Venäjä
Ti 24.04. 13:30
Suomi - Tshekki

Puolivälierät:
To 26.04.
13:30 Puolivälierä 1
13:30 Puolivälierä 2
17:30 Puolivälierä 3
17:30 Puolivälierä 4

Välierät:
La 28.04.
13:30 Välierä 1
17:30 Välierä 2

Mitaliottelut:
Su 29.04.
13:30 Pronssiottelu
17:30 Loppuottelu

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-KISAJOUKKUE

Maalivahdit:
1 Huhtamaa Jere
30 Patrikainen Jasper
31 Annunen Justus

Puolustajat:
2 Salmela Santeri
6 Thomson Lassi
20 Kokkonen Mikko
29 Nousiainen Kim
36 Honka Anttoni
37 Utunen Toni

Hyökkääjät:
9 Kotkaniemi Jesperi
12 Aaltonen Leevi
13 Hirvonen Konsta
15 Nordgren Niklas
19 Killinen Lenni
21 Moilanen Jesse
22 Lundell Anton
23 Petman Ville
24 Ranta Sampo
27 Tanus Kristian
33 Kakko Kaapo
34 Nevasaari Arttu

Johtoryhmä:
Niemelä Tommi, päävalmentaja
Merikivi Lauri, valmentaja
Yli-Junnila Juhamatti, videovalmentaja
Rissanen Jarkko, maalivahtivalmentaja
Lindblad Niklas, lääkäri
Nakari Juha, fysioterapeutti
Honkaheimo Antti, fysioterapeutti
Uuttu Mika, huoltaja
Peltola Pekka, joukkueenjohtaja
Oikarinen Kimmo, GM


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas
Ylen maajoukkuesivut


KAIKKI PIKKULEIJONIEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ



 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: