Leijonat.fi

       

×

U18: Pikkuleijonat MM-leirille tällä joukkueella - Suomi puolustaa huhtikuussa MM-kultaa

Suomi valmistautuu Slovakiassa 13.–23.4. pelattaviin alle 18-vuotiaiden poikien MM-kisoihin ikäluokan hallitsevana maailmanmestarina.


Pikkuleijonien MM-leiritys käynnistyy huhtikuun alussa ja Bratislavassa pidettävälle viimeistelyleirille nimettiin viikkoa ennen leirityksen alkua 20 pelaajan ryhmä. Joukkuetta täydennettiin neljällä pelaajalla* 3. huhtikuuta. Lopullinen MM-joukkue julkistetaan MM-leirityksen päätteeksi.

Pikkuleijonien kokoonpano MM-leirillä 3.-12.4.2017:

Maalivahdit:
Autio Oskar, Blues Espoo
Lehtinen Lassi, Lukko Rauma
Luukkonen Ukko-Pekka, HPK Hämeenlinna

Puolustajat:
Anttalainen Aleksi, TPS Turku
Isiguzo Bernard, Blues Espoo
Kaskinen Olli, TPS Turku
Korhonen Juho, Kärpät Oulu*
Laitinen Vili, Blues Espoo*
Latvala Otto, HPK Hämeenlinna
Teräväinen Eero, Lincoln Stars, USHL
Utunen Toni, Tappara Tampere

Hyökkääjät:
Aalto Santeri, Tappara Tampere
Engberg Teemu, HIFK Helsinki
Ikonen Joni, Frölunda Indians, Ruotsi
Koskenkorva Jesse, Kärpät Oulu
Kotkaniemi Jesperi, Ässät Pori
Kupari Rasmus, Kärpät Oulu
Maansaari Olli, HPK Hämeenlinna
Seppälä Erkka, HPK Hämeenlinna*
Talvitie Aarne, Blues Espoo
Tammela Jussi, KalPa Kuopio*
Vesalainen Kristian, Frölunda Indians, Ruotsi
Virtanen Santeri, TPS Turku
Ylönen Jesse, Blues Espoo

Päävalmentaja:
Nieminen Juuso

*:llä merkityt pelaajat nimettiin ryhmään 3.4.

 

 

  • Vielä lisää:
  • U18 Leijonat.fi:ssä
Viimeksi muutettu


U18 MM-KISAT 2017


Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelattiin Slovakian Popradissa ja Spisska Nova Vesissa 13.-23.4.2017.


Kisaviestinnässä käytimme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat ja #Leijonat


LOHKOJAKO

Alkulohko A (Poprad):
Kanada
Latvia
Slovakia
Suomi
Sveitsi

Alkulohko B (Spisska Nova Ves):
Ruotsi
Tshekki

USA
Valko-Venäjä
Venäjä


SUOMEN OTTELUT
Alkulohko:

To 13.04. 20:30
Slovakia 4-5 Suomi

La 15.04. 16:30
Suomi 5-1 Sveitsi

Su 16.04. 20:30
Latvia 2-7 Suomi

Ti 18.04. 16:30
Suomi 6-3 Kanada Kooste

Puolivälierät:
To 20.04.
14:30 Suomi 6-5 JA Tshekki Kooste
16:30 Kanada 3-7 Ruotsi
18:30 Venäjä 3-2 JA Slovakia
20:30 USA 4-2 Sveitsi

Välierät:
La 22.04.
16:30 Suomi 2-1 JA Venäjä
20:30 USA 4-3 JA Ruotsi

Mitaliottelut:
Su 23.04.
16:30 Pronssiottelu:

Venäjä 3-0 Ruotsi
20:30 Loppuottelu:
USA 4-2 Suomi

Ajat Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-KISAJOUKKUE
Maalivahdit:
1 Ukko-Pekka Luukkonen
30 Lassi Lehtinen
31 Oskar Autio
Puolustajat:
2 Toni Utunen
4 Aleksi Anttalainen
5 Eero Teräväinen
6 Bernard Isiguzo
7 Urho Vaakanainen
21 Otto Latvala

27 Eemeli Räsänen
33 Miro Heiskanen
Hyökkääjät:
9 Santeri Aalto
10 Kristian Vesalainen
13 Joni Ikonen
18 Teemu Engberg
19 Jesperi Kotkaniemi
20 Linus Nyman
22 Santeri Virtanen
25 Aarne Talvitie
29 Jesse Ylönen
32 Jesse Koskenkorva
34 Rasmus Kupari
36 Olli Maansaari


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas
Ylen maajoukkuesivut


KAIKKI PIKKULEIJONIEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ



 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: