Leijonat.fi

       

Alle 18-vuotiaiden poikien MM-kisojen ohjelma ja tulokset

Päivitämme tähän uutiseen USA:n Grand Forksissa 14.-24.04.2016 pelattavan alle 18-vuotiaiden poikien MM-turnauksen tulokset.


Lohkojako:
Alkulohko A: Latvia, Ruotsi, Sveitsi, USA, Venäjä
Alkulohko B: Kanada, Slovakia, Suomi, Tanska, Tshekki

To 14.04.
20:00  A  Latvia   - Sveitsi  4-5 JA (1-0, 1-3, 2-1, 0-1)
23:45  B  Slovakia - Tanska   5-4    (4-3, 0-1, 1-0)
02:00  B  Tshekki  - Suomi    3-4 VL (1-3, 0-0, 2-0, 0-0, 0-1)
03:30  A  Venäjä   - USA      2-8    (1-2, 1-2, 0-4)

Pe 15.04.
23:00  A  Ruotsi   - Latvia   4-3 JA (2-0, 0-1, 1-2, 1-0)
03:00  B  Tanska   - Kanada   2-10   (2-2, 0-5, 0-3)

La 16.04.
20:00  A  Sveitsi  - Venäjä   1-2 JA (0-0, 0-1, 1-0, 0-1)
23:45  A  USA      - Ruotsi   6-1    (1-0, 3-0, 2-1)
02:00  B  Suomi    - Slovakia 4-2    (1-0, 2-2, 1-0)
03:30  B  Kanada   - Tshekki  3-1    (2-0, 1-0, 0-1)

Su 17.04.
23:00  A  Latvia   - USA      1-12   (0-2, 1-6, 0-4)
03:00  B  Tanska   - Suomi    1-4    (1-2, 0-1, 0-1)

Ma 18.04.
20:00  A  Venäjä   - Latvia   7-0    (4-0, 2-0, 1-0)
23:30  A  Sveitsi  - Ruotsi   1-8    (1-1, 0-3, 0-4)
02:00  B  Tshekki  - Tanska   9-2    (1-0, 2-1, 6-1)
03:30  B  Kanada   - Slovakia 3-1    (0-0, 3-0, 0-1)

Ti 19.04.
20:00  A  Ruotsi   - Venäjä   5-1    (1-0, 3-0, 1-1)
23:30  B  Suomi    - Kanada   1-3    (0-2, 0-0, 1-1)
02:00  B  Slovakia - Tshekki  4-3    (1-2, 1-1, 2-0)
03:30  A  USA      - Sveitsi  4-0    (2-0, 1-0, 1-0)

Alkulohko A:
USA         4   4   0   0   0   30 -  4  12
Ruotsi      4   2   1   0   1   18 - 11   8
Venäjä      4   1   1   0   2   12 - 14   5
Sveitsi     4   0   1   1   2    7 - 18   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Latvia      4   0   0   2   2    8 - 28   2

Alkulohko B:
Kanada      4   4   0   0   0   19 -  5  12
Suomi       4   2   1   0   1   13 -  9   8
Slovakia    4   2   0   0   2   12 - 14   6
Tshekki     4   1   0   1   2   16 - 13   4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tanska      4   0   0   0   4    9 - 28   0

To 21.04.
19:00  Karsintaottelu 1: 
       Latvia - Tanska   5-1    (1-1, 1-0, 3-0)
20:00  Puolivälierä 1:   
       Suomi  - Venäjä   4-3    (1-0, 3-2, 0-1)
23:30  Puolivälierä 2:   
       Kanada - Sveitsi  9-1    (2-0, 3-1, 4-0)
02:00  Puolivälierä 3:   
       Ruotsi - Slovakia 7-2    (3-1, 3-0, 1-1)
03:30  Puolivälierä 4:   
       USA    - Tshekki  8-0    (0-0, 3-0, 5-0)

Pe 22.04.
03:00  Karsintaottelu 2: 
       Tanska - Latvia   4-1    (1-0, 1-0, 2-1)

La 23.04.
23:00  Välierä 1:
       USA    - Suomi    2-4    (1-1, 0-0, 1-3)
03:00  Välierä 2:
       Kanada - Ruotsi   5-6 VL (1-1, 1-2, 3-2, 0-0, 0-1)

Su 24.04.
19:00  Karsintaottelu 3:
       Latvia - Tanska   4-3 VL (0-1, 0-1, 3-1, 0-0, 1-0)
23:00  Pronssiottelu:
       USA    - Kanada   10-3   (6-1, 1-0, 3-2)
03:00  Loppuottelu:
       Ruotsi - Suomi    1-6    (0-3, 1-1, 0-2)

Loppujärjestys:
1. Suomi
2. Ruotsi
3. USA
4. Kanada
5. Slovakia
6. Venäjä
7. Tshekki
8. Sveitsi
9. Latvia
10. Tanska

Tanska putosi Divisioonaan.

Ajat Suomen aikaa. Viikonpäivät merkitty
USA:n mukaan, eli esimerkiksi loppuottelu
pelataan maanantain puolella Suomen aikaa.

 

 

Viimeksi muutettu


 


U18 MM-KISAT 2016


Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelataan USA:n Grand Forksissa 14. - 24.4.2016.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat ja #Leijonat


LOHKOJAKO
Maan nimeä klikkaamalla kokoonpanoon

Alkulohko A:
Latvia
Ruotsi
Sveitsi
USA
Venäjä

Alkulohko B:
Kanada
Slovakia
Suomi
Tanska
Tshekki


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
To 14.04. 02:00
Tshekki 3-4 VL Suomi

La 16.04. 02:00
Suomi 4-2 Slovakia

Su 17.04. 03:00
Tanska 1-4 Suomi

Ti 19.04. 23:30
Suomi 1-3 Kanada Kooste

Puolivälierät:
To 21.04.
20:00 Suomi 4-3 Venäjä Kooste
23:30 Kanada 9-1 Sveitsi
02:00 Ruotsi 7-2 Slovakia
03:30 USA 8-0 Tshekki

Välierät:
La 23.04.
23:00 USA 2-4 Suomi
03:00 Kanada 5-6 VL Ruotsi

Mitaliottelut:
Su 24.04.
23:00 Pronssiottelu:
USA 10-3 Kanada
03:00 Loppuottelu
Ruotsi 1-6 Suomi

Ajat Suomen aikaa. Viikonpäivät merkitty USA:n mukaan, eli esimerkiksi loppuottelu pelataan maanantain puolella Suomen aikaa.


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-KISAJOUKKUE
Maalivahdit:
1 Ukko-Pekka Luukkonen
30 Niilo Halonen
31 Leevi Laakso
Puolustajat:
4 Robin Salo
6 Juuso Välimäki
7 Urho Vaakanainen
21 Markus Niemeläinen
28 Henri Jokiharju
33 Miro Heiskanen
36 Kasper Kotkansalo
Hyökkääjät:
2 Juha Jääskä
9 Jesse Puljujärvi
10 Kristian Vesalainen
12 Sami Moilanen
15 Joona Koppanen
18 Janne Kuokkanen
19 Eetu Tuulola
20 Eeli Tolvanen
22 Aapeli Räsänen
23 Emil Oksanen
24 Otto Somppi
25 Otto Mäkinen
27 Markus Nurmi
Johtoryhmä:
Jussi Ahokas, päävalmentaja
Janne Grönvall, valmentaja
Jukka Varmanen, valmentaja
Aki Näykki, mv-valmentaja
Joni Keisala, lääkäri
Mika Rouhiainen, fysioterapeutti
Keijo Suomela, huoltaja
Hannu Saintula, joukkueenjohtaja


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas
Ylen maajoukkuesivut


KAIKKI PIKKULEIJONIEN UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 



Suomen Jääkiekkoliiton yhteistyökumppanit: