Kierroksen yksi jännittävimmistä peleistä nähtiin Jyväskylässä, kun Riemu kiri päätöserässä 2–5 tappioasemasta tasoihin estäen D-Kiekon täyden kolmen pisteen potin. Lopulta voittolaukauskilpailun voittomaali merkittiin D-Kiekon Juho Nymanin nimiin.
Riemun nousu ei ollut viikon ainoa laatuaan. Järvenpään Haukat johti Porvoossa yhdeksän minuuttia ennen peliajan päätöstä 5–3, mutta kotijoukkue Hunters taisteli lopulta 6–5-voittoon vielä varsinaisella peliajalla. Kotijoukkueen tehokkain oli yli 300 Liiga-pelin Mika Partanen (2+3).
Viikonlopun ainoa nollapeli nähtiin Uudessakaarlepyyssä, kun Muik Hockeyn Mathias Biskop nollasi Laser HT:n 34 torjunnallaan kotijoukkueen voittaessa 4–0.
Pistepörssin kärjessä on neljässä pelissä seitsemän maalia iskenyt HC Giantsin Niklas Westerlund. Seitsemän tehopisteen pelaajia ovat myös HCIK:n Niklas Konttila ja Jesse Leppikoski sekä Giantsin Jesse Peltonen.
Sarja jatkuu keskiviikkona HCIK:n vieraillessa Haukkojen luona Järvenpäässä. Viikonvaihteessa edessä on seitsemän peliä.