torstai, 04 syyskuu 2014 15:25

HIFK: ”Luotamme HIFK:lle perinteisiin ja tyypillisiin asioihin”

Kirjoittanut

Helsingin HIFK:n kausi päättyi viime keväänä tappioon neljännesfinaaleissa. Helsinkiläisjoukkue lähtee tulevalla kaudella taistelemaan mestaruudesta neljännen kautensa joukkueen päävalmentajana aloittavan Jussi Silander alaisuudessa.

- Kilpasarjassa tavoitteen pitää aina olla mestaruus. Luotamme HIFK:lle perinteisiin ja tyypillisiin asioihin eli vauhdikkaaseen ja fyysiseen puolustuspeliin sekä suoraviivaiseen hyökkäämiseen, päävalmentaja Silander linjaa.

- Harjoitusottelukaudella olemme pelanneet kovia otteluita monia ulkomaalaisia joukkueita vastaan, ja Nuorten SM-liigan joukkueita vastaan emme juurikaan pelanneet. Osallistuimme muun muassa Ruotsissa yhteen turnaukseen.

- Vaihtuvuutta tapahtui jonkin verran. Oman seuran B-nuorista nousi uusia pelaajia A:n mukaan ja lisäksi seuran ulkopuolelta saapui muutama uusi pelaaja. Perusrunko on kuitenkin edelleen HIFK-lainen.

 

Olet nyt

Lisää Nuorten SM-liigan uutisia

Sarjojen sivut

Jääkiekkoliiton alaisten sarjojen kausi päättyi koronaviruksen vuoksi 12.3.2020. Lue lisää täältä.

Liiga

Naisten Liiga

Mestis

Suomi-sarja

Nuorten SM-liiga

B-nuorten SM-sarja

B2-nuorten SM-sarja

C-nuorten SM-sarja

Rullakiekon SM-liiga

 

Etsi sivustolta