maanantai, 09 tammikuu 2012 10:14

CSM: Lantta ja Saarela viikonlopun tehopelaajat

Kirjoittanut

120108_CSM_BLU_TAP_Tatu_Kanerva_laukoo_JannePartanen.jpg

C-nuorten SM-sarjassa viikonlopun tehomiehiä olivat KooKoon Jaakko Lantta ja Lukon Aleksi Saarela. Molemmat pelaajat iskivät yhdessä ottelussa pisteet 2+4. Saarela nousi samalla uudestaan sarjan pistepörssin kärkeen.


Perjantai 6.1.

KooKoo - Ilves 10-4
Kouvolalaiset ratkaisivat ottelun päätöserän alkupuolella. 3. erä päättyi KooKoon eduksi 6-2. Ottelun tilastoerikoisuuksiin kuului, että KooKoon maalissa Santeri Levänen torjui koko ottelussa 40 kertaa, joista puolet tuli nimenomaan päätöserässä. KooKoon Teemu Vierre teki ottelussa peräti tehot 4+1, mutta Jaakko Lantta pani vielä pisteellä paremmaksi: 2+4!  

Lauantai 7.1.

Blues - JYP 6-4
Bluesin tuntui karkaavan jo avauserässä (3-0), mutta JYP tuli tasoihin (4-4) päätöserässä. Oscar Holmqvistin 5-4 ajassa 58.46 toi kuitenkin ratkaisun, ja toisen maalinsa viimeistellyt Tatu Kanerva teki loppunumerot tyhjiin.

HPK - Kärpät 8-3
HPK yllätti kotonaan sarjakärki Kärpät. HPK viimeisteli avauserässä tehokkaasti (3-1), ja maalivahti Juuso Kannel torjui erässä peräti 21 kertaa. Kärpät tuli toisessa erässä tasoihin, mutta jatkossa Juhani Ikosen (2+1) ja Tuukka Haapsaaren (2+1) maalit toivat HPK:lle selvän voiton.

SaiPa/Ketterä - Lukko 4-6
Lukko nousi avauserän 1-4-tappioasemasta arvokkaaseen vierasvoittoon. Lukon kaikki kaikessa oli hyökkääjä Aleksi Saarela, joka oli mukana kaikissa Lukon maaleissa tehoilla 2+4. Manu Valtonen torjui Lukko-maalissa toisen ja kolmannen erän ja piti maalinsa puhtaana (24 torjuntaa). Joona Jääskeläinen teki kotijoukkueelle kaksi maalia.

Tappara - Jokerit 6-7 VL
Tappara oli viimeiselle minuutille asti kiinni täysissä sarjapisteissä, mutta Jokerien kaksi ylivoimamaalia viimeisellä minuutilla vei ottelun jatkoajalle ja edelleen voittomaalikilpailuun. Siinä Jokerien Joel Kiviranta oli ainoa onnistuja. Olli Kalliomaa teki Jokereille kaksi maalia, Tapparasta Jere-Matias Alanen (2+1) ja Niko Ahoniemi (2+0) olivat tehokkaimmat.

Sunnuntai 8.1.

KooKoo - Lukko 4-3
KooKoo nappasi viikonlopun toisen voittonsa. Kotijoukkue onnistui päätöserän alkupuolella kahdesti puolentoista minuutin aikana ja karkasi 4-2-johtoon. Eetu Elo (1+1) oli mukana molemmissa päätöserän maaleissa. Elo on joukkueensa paras pistemies tehoilla 17+12=29. KooKoo jatkaa voitoistaan huolimatta sarjan viimeisenä, mutta eroa esimerkiksi neljänteen sijaan on vain seitsemän pistettä. Lukon Aleksi Saarela teki ottelussa yhden maalin. Hänen tehonsa pistepörssin kärjessä ovat 15 ottelun jälkeen 18+22=40.

JYP - SaiPa/Ketterä 3-0
JYPin Tuomas Hautakangas torjui kauden toisen nollapelinsä ja pysäytti ottelussa 30 kiekkoa. Eelis Tammenoja viimeisteli JYPille kaksi maalia.

Blues - Tappara 8-5
Tapparan tappioputki venyi kolmeen, kun Blues vei kolme pistettä kotonaan. Espoolaiset nousivat viikonloppuna myös sarjataulukon kärkeen. Blues iski toisessa erässä neljästi ja Aleksi Poikolan 6-3-maali jäi ottelun voittomaaliksi. Tatu Kanerva (2+2) ja Sebastian Moberg (2+1) olivat Bluesin parhaat pistemiehet, Tapparasta Alex Olkinuora teki kaksi maalia.

Ilves - Kärpät 4-5 VL
Kärpät nousi 3. erässä kahden maalin takaa tasoihin ja lopulta voittomaalikilpailussa ottelun voittoon, kun sen molemmat ampujat onnistuivat. Kärppien Antti Kalapudas syötti kolme maalia. Kalapudas on kerännyt 10 ottelussaan pisteet 10+11=21.

HPK - Jokerit 3-2 VL
HPK paranteli asemiaan tasaisessa sarjassa ottamalla viikonlopun toisen voittonsa. Jokereille jatkoaikaottelu oli jo kauden kuudes, joista se kärsi neljännen tappionsa. HPK-maalissa Juuso Kannel torjui kaikkiaan 45 kertaa ja Sakari Dahlgren onnistui voittomaalikilpailussa kahdesti ratkaisten voiton HPK:lle.

Sarjataulukko

Blues 17 11 2 0 4 83 - 58 37
Kärpät 17 10 3 0 4 83 - 60 36
Jokerit 17 7 2 4 4 67 - 72 29
JYP 17 8 0 1 8 69 - 75 25
Lukko 17 8 0 0 9 77 - 69 24
Ilves 18 5 3 3 7 81 - 90 24
HPK 18 6 3 0 9 64 - 76 24
SaiPa/Ketterä 18 7 0 2 9 69 - 77 23
Tappara 17 6 0 3 8 79 - 79 21
KooKoo 18 4 2 2 10 75 - 91 18

Pistepörssi

 





O
M
S
P
R
1SAARELA Aleksi  Luk
1518224010
2LEVTCHI AntonTap1414223610
3SUOMI EemeliIlv1712243639
4AHO SebastianKär171421358
5MESKANEN VilleIlv1819153418
6RUOTSALAINEN ArttuKär1713203310
7OLKINUORA AlexTap1618133114
8NÄTTINEN JuliusJYP111417316
9DEGERLUND OskariJYP1618123022
10JÄÄSKELÄINEN JoonaSKe181811294

Maalivahdit

      PO V H NP KA T%
1 KANNEL Juuso  HPK  12 5 4 0 3,19 92,18
2 JUKURI Samuel Kär 10 6 3 1 3,42 91,67
3 LEVÄNEN Santeri Koo 9 3 3 0 3,67 91,29
4 HAUTAKANGAS Tuomas JYP 8 3 3 2 3,49 90,09
5 VOUTILAINEN Joona Blu 8 4 1 0 3,21 89,77
6 VALTONEN Manu Luk 13 7 4 1 3,52 89,52
7 VIKSTEN Nico Ilv 10 3 4 0 4,47 89,46
8 RUOPPA Matias SKe 14 6 7 0 4,07 88,59
9 KÄHKÖNEN Kaapo Blu 11 8 3 0 3,42 88,37
10 LIKOLA Lasse JYP 7 4 3 0 4,19 87,88

 

Olet nyt

Sarjojen sivut

Jääkiekkoliiton alaisten sarjojen kausi päättyi koronaviruksen vuoksi 12.3.2020. Lue lisää täältä.

Liiga

Naisten Liiga

Mestis

Suomi-sarja

Nuorten SM-liiga

B-nuorten SM-sarja

B2-nuorten SM-sarja

C-nuorten SM-sarja

Rullakiekon SM-liiga

 

Etsi sivustolta