maanantai, 23 joulukuu 2019 21:46

Nuorten Leijonien MM-joukkuetta tiivistettiin - Katso nimilista

Kirjoittanut SJL toimitus

Nuorten Leijonien MM-joukkuetta tapaninpäivänä käynnistyviin alle 20-vuotiaiden MM-kisoihin on tiivistetty. Lopullisesti pelaajavalinnat vahvistetaan kisojen alkaessa. Ennen ensimmäistä peliä joukkueeseen on nimittävä vähintään 15 kenttäpelaajaa ja kaksi maalivahtia, lopulliseen joukkueeseen saa nimetä 23 pelaajaa (20+3).

- Harjoituspelit Saksaa ja Kanadaa vastaan antoivat meille arvokasta tietoa ennen MM-kisojen alkua. Nyt joukkue keskittyy tiivistetyllä ryhmällä joulun viettoon, kisapassien leimaus alkaa 25.12. kisojen direktoraatin kokouksessa, nuorisomaajoukkueiden GM Kimmo Oikarinen kertoo.

Suomi voitti Saksan 21.12. pelatussa ottelussa 6-1, aatonaaton ottelu Kanadaa vastaan päättyi 4-2-tappioon.

Nuorten Leijonien MM-ryhmä 23.12.:

Maalivahdit:
1 Piiroinen Kari (Windsor OHL)
30 Annunen Justus (Kärpät)
31 Patrikainen Jasper (Pelicans)

Puolustajat:
2 Hatakka Santeri (Ilves)
3 Honka Anttoni (JYP)
4 Heinola Ville (Lukko)
5 Kokkonen Mikko (Jukurit)
6 Seppälä Peetro (KooKoo)
9 Utunen Toni (Tappara)
29 Nousiainen Kim (KalPa)
33 Thomson Lassi (Ilves)

Hyökkääjät:
12 Erholtz Eemil (Sport)
15 Killinen Lenni (Ässät)
18 Oden Joonas (KooKoo)
19 Kupari Rasmus (Los Angeles Kings)
20 Maccelli Matias (Ilves)
21 Puistola Patrik (Tappara)
23 Petman Ville (Lukko)
24 Ranta Sampo (University of Minnesota)
25 Saarela Antti (Ilves)
27 Tanus Kristian (Jukurit)
34 Räty Aatu (Kärpät)
35 Räty Aku (Kärpät)

Päävalmentaja:
Raimo Helminen

Nuorten MM-kisat alkavat Tshekin Ostravassa ja Trinecissä 26.12.2019. Suomi pelaa alkusarjan ottelunsa Trinecissä:

26.12. klo 20.00 SWE-FIN
28.12. klo 16.00 FIN-SVK
29.12. klo 16.00 KAZ-FIN
31.12. klo 20.00 FIN-SUI

Kisojen puolivälierät pelataan tiistaina 2. tammikuuta Ostravassa ja Trinecissä, välierät 4. ja mitalipelit 5. tammikuuta Ostravassa.

Yle välittää Nuorten Leijonien MM-ottelut ja kisojen ratkaisupelit kotikatsomoihin.

Olet nyt

Lisää U20 MM-uutisia 2020


Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelataan Tshekin Ostravassa ja Trinecissä 26.12.2019 - 5.1.2020.


Kisaviestinnässä käytämme tunnisteita #U20fi #NuoretLeijonat #WJC2020


LOHKOJAKO

Alkulohko A (Trinec):
Kazakstan
Ruotsi
Slovakia
Suomi
Sveitsi

Alkulohko B (Ostrava):
Kanada
Saksa
Tshekki
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

To 26.12. 20:00
Ruotsi 3–2 JA Suomi Kooste
La 28.12. 16:00
Suomi 8–1 Slovakia Kooste
Su 29.12. 16:00
Kazakstan 1–7 Suomi Kooste
Ti 31.12. 20:00
Suomi 2–5 Sveitsi Kooste
Puolivälierät:
To 02.01.
13:30 Puolivälierä 1:
Sveitsi 1–3 Venäjä Kooste
16:00 Puolivälierä 2:
Kanada 6–1 Slovakia Kooste
18:30 Puolivälierä 3:
USA 0–1 Suomi Kooste
21:00 Puolivälierä 4:
Ruotsi 5–0 Tshekki Kooste
Välierät:
La 04.01.
16:00 Välierä 1:
Ruotsi 4–5 JA Venäjä Kooste
20:00 Välierä 2:
Kanada 5–0 Suomi Kooste
Mitaliottelut:
Su 05.01.
16:00 Pronssiottelu
Ruotsi 3–2 Suomi Kooste
20:00 Loppuottelu
Kanada 4–3 Venäjä Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA


SUOMEN MM-JOUKKUE:

Maalivahdit:
1 Piiroinen Kari
30 Annunen Justus
31 Patrikainen Jasper
Puolustajat:
2 Hatakka Santeri
3 Honka Anttoni
4 Heinola Ville
5 Kokkonen Mikko
6 Seppälä Peetro
9 Utunen Toni
29 Nousiainen Kim
33 Thomson Lassi
Hyökkääjät:
12 Erholtz Eemil
15 Killinen Lenni
18 Oden Joonas
19 Kupari Rasmus
20 Maccelli Matias
21 Puistola Patrik
23 Petman Ville
24 Ranta Sampo
25 Saarela Antti
27 Tanus Kristian
34 Räty Aatu
35 Räty Aku


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI U20:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki

4.-8.2.2020:
Viiden maan turnaus, Berliini, Saksa

Huhtikuu 2020:
Neljän maan turnaus, Tshekki
Peruutettu

 

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2020-21

18.07.-23.07.2020:
Testi- ja otteluleiri, Vierumäki

25.08.-30.08.2020:
Jää- ja otteluleiri, Lappeenranta & Imatra


Kauden muut tapahtumat vahvistetaan myöhemmin.