maanantai, 02 joulukuu 2019 12:23

Nämä pelaajat ovat ehdolla Nuorten Leijonien MM-leiriryhmään

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue aloittaa valmistautumisensa MM-kisoihin 14. joulukuuta Vierumäeltä. MM-leiriryhmä nimetään 12. joulukuuta, ehdolla ryhmään ovat seuraavat pelaajat:

Maalivahdit:
Annunen Justus, Kärpät Oulu
Patrikainen Jasper, Peliitat Heinola
Piiroinen Kari, Winsdor Spitfires OHL

Puolustajat:
Hatakka Santeri, Ilves Tampere
Heinola Ville, Lukko Rauma
Honka Anttoni, JYP Jyväskylä
Kokkonen Mikko, Jukurit Mikkeli
Kukkonen Miska, Lukko Rauma
Niemelä Topi, Kärpät Oulu
Nousiainen Kim, KalPa Kuopio
Rindell Axel, Jukurit Mikkeli
Seppälä Peetro, KooKoo Kouvola
Thomson Lassi, Ilves Tampere
Utunen Toni, Tappara Tampere

Hyökkääjät:
Aaltonen Leevi, KalPa Kuopio
Erholtz Eemil, Sport Vaasa
Haatanen Aleks, Peliitat Heinola
Hirvonen Roni, Ässät Pori
Killinen Lenni, Ässät Pori
Kivenmäki Otto, Ässät Pori
Kupari Rasmus, Los Angeles Kings
Lundell Anton, HIFK Helsinki
Maccelli Matias, Ilves Tampere
Nikkanen Henri, Jukurit Mikkeli
Nordgren Niklas, HIFK Helsinki
Oden Joonas, KooKoo Kouvola
Petman Mikko, Lukko Rauma
Petman Ville, Lukko Rauma
Puistola Patrik, Tappara Tampere
Ranta Sampo, University of Minnesota
Räty Aatu, Kärpät Oulu
Räty Aku, Kärpät Oulu
Saarela Antti, Ilves Tampere
Salonen Samuel, Peliitat Heinola
Siikanen Patrik, JYP Jyväskylä
Tanus Kristian, Jukurit Mikkeli

Johtoryhmä:
Lindström Markus, joukkueenjohtaja
Helminen Raimo, päävalmentaja
Ruutu Tuomo, valmentaja
Hämäläinen Erik, valmentaja
Tolkki Mikael, videovalmentaja
Korhonen Markus, maalivahtivalmentaja
Oravakangas Rami, lääkäri
Rouhiainen Mika, fysioterapeutti
Honkaheimo Antti, fysioterapeutti
Järvinen Jukka, huoltaja
Oikarinen Kimmo, GM

Olet nyt

Lisää U20-uutisia

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki

 

Etsi sivustolta