maanantai, 28 lokakuu 2019 12:20

Haastajat kehään Tshekissä – Tässä nuorempi U20-joukkue kolmen Tshekki-ottelun sarjaan

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Kaksi U20-ikäistä maajoukkuetta edustaa Suomea marraskuun maaottelutauolla. Ns. pääryhmä pelaa kotiturnauksessa Helsingissä, haastajajoukkue taas antaa näyttöjä Tshekissä.

Haastajajoukkueen kokoonpanossa valtaosa pelaajista on syntynyt vuonna 2001. "Nollaykkösiä" ovat molemmat maalivahdit, neljä puolustajaa ja kaikki kaksitoista hyökkääjää.

Vuonna 2000 syntyneitä ovat puolustajat Santeri Airola, Samuel Kemppainen, Elias Laitamäki ja Aleksi Matinmikko.

Haastajajoukkue matkustaa Tshekkiin keskiviikkona 6.11.2019. Kolmen ottelun sarja Tshekin joukkuetta vastaan pelataan perjantaista sunnuntaihin.

Maalivahdit:
1 Randelin Eetu, Jukurit Mikkeli
30 Taponen Roope, HIFK Helsinki

Puolustajat:
2 Airola Santeri, Ketterä Imatra
3 Kemppainen Samuel, Jukurit Mikkeli
4 Koskenkorva Samu, Kärpät Oulu
5 Kuusela Kimi, JYP Jyväskylä
6 Laitamäki Elias, Ilves Tampere
7 Luoto Mico, Jokerit Helsinki
8 Matinmikko Aleksi, Ässät Pori
9 Tuomisto Antti, Ässät Pori

Hyökkääjät:
10 Hakanen Santtu, HPK Hämeenlinna
11 Intonen Aarne, TPS Turku
12 Pyyhtiä Mikael, TPS Turku
13 Lahnaviik Rasmus, Jokerit Helsinki
14 Miettinen Veeti, K-Espoo
15 Mäntykivi Matias, SaiPa Lappeenranta
16 Nikkanen Henri, Jukurit Mikkeli
17 Petman Mikko, Lukko Rauma
18 Puhakka Petteri, Kärpät Oulu
19 Pärssinen Juuso, TPS Turku
20 Vilén Elias, Pelicans Lahti
21 Valkeejärvi Samuel, JYP Jyväskylä

Johtoryhmä:
Jalarvo Jarmo, joukkueenjohtaja
Vuori Juha, päävalmentaja
Elomo Miika, valmentaja
Merikivi Lauri, valmentaja
Pekkarinen Janne, maalivahtivalmentaja
Marton Hunor, videovalmentaja
Bister Ville, lääkäri
Uuttu Mika, huoltaja
 

Olet nyt

Lisää U20-uutisia

U20 Nuorten Leijonien ohjelma 2019-20

21.05.-22.05.2019:
U20 & U19 Kauden avaus & testit, Vierumäki

20.07.-25.07.2019:
Testi- ja otteluleiri, FIN-SUI & FIN-CZE, Vierumäki

21.07.-25.07.2019:
U19 Jää- ja otteluleiri, FIN-CZE, FIN-SUI, Vierumäki

25.07.-05.08.2019:
World Junior Summer Showcase -turnaus, Plymouth, USA

20.08.-26.08.2019:
Neljän maan turnaus, Perm, Venäjä

05.11.-10.11.2019:
Finnair Four Nations Tournament, Helsinki
Suomen otteluiden live-lähetykset

06.11.-10.11.2019:
U19 Maaotteluleiri, 3 x CZE-FIN, Tshekki

14.12.-17.12.2019:
MM-leiri I, Vierumäki

19.12.-25.12.2019:
MM-leiri II, Brno, Tshekki

26.12.2019-05.01.2020:
MM-kisat, Trinec & Ostrava, Tshekki

 

Etsi sivustolta