perjantai, 07 touko 2021 09:00

U18 poikien MM-kisojen 2021 ohjelma, tulokset, tilastot ja taulukot

ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

TV5 televisioi kaikki Suomen ottelut suorina lähetyksinä. Discovery+-palvelu näyttää Suomen otteluiden lisäksi myös muiden maiden alkusarjan otteluita ja kaikki kisojen pudotuspelit puolivälieristä alkaen. Kaikkiaan TV5 näyttää enimmillään seitsemän ottelua ja discovery+ näiden otteluiden lisäksi enimmillään 12 ottelua. Lisätietoja discovery+:n ohjelmistosta: discoveryplus.fi.


Otteluohjelma - Alkulohko A
BLR
SWE
1 - 5
LAT
SUI
2 - 4
SUI
BLR
1 - 7
SWE
CAN
1 - 12
CAN
LAT
4 - 2
SWE
SUI
3 - 1
BLR
LAT
6 - 2
SUI
CAN
0 - 7
LAT
SWE
0 - 7
CAN
BLR
5 - 2


Sarjataulukko - Alkulohko A
Joukkue
O
TM
PM
P
1. CAN
4
28
5
12
2. SWE
4
16
14
9
3. BLR
4
16
13
6
4. SUI
4
6
19
3
5. LAT
4
6
21
0


Otteluohjelma - Alkulohko B
CZE
GER
3 - 1
RUS
USA
7 - 6 JA
FIN
RUS
4 - 3 VL
GER
USA
3 - 5
CZE
FIN
5 - 6
GER
RUS
1 - 6
USA
CZE
2 - 1 VL
FIN
GER
10 - 0
RUS
CZE
11 - 1
USA
FIN
5 - 4 JA


Sarjataulukko - Alkulohko B
Joukkue
O
TM
PM
P
1. FIN
4
24
13
9
2. RUS
4
27
12
9
3. USA
4
18
15
8
4. CZE
4
10
20
4
5. GER
4
5
24
0


Otteluohjelma - Playoff
Puolivälierät
RUS
BLR
5 - 2
CAN
CZE
10 - 3
FIN
SUI
2 - 0
SWE
USA
5 - 2
Välierät
CAN
SWE
8 - 1
FIN
RUS
5 - 6
Pronssiottelu
FIN
SWE
0 - 8
Loppuottelu
CAN
RUS
5 - 3


Pelaajat FIN - Top 10
Pelaaja
Joukkueet
M
S
P
1.
TUOMAALA Samu
FIN
5
6
11
2.
KOIVUNEN Ville
FIN
4
6
10
3.
SALMINEN Samu
FIN
7
2
9
4.
HEIMOSALMI Aleksi
FIN
2
6
8
5.
JUUSOLA Viljami
FIN
1
5
6
6.
HUUHTANEN Niko
FIN
2
3
5
7.
LAMBERT Brad
FIN
0
5
5
8.
MATIKKA Miko
FIN
1
3
4
9.
VILÉN Topias
FIN
0
4
4
10.
SUOMI Jimi
FIN
0
4
4

U18 POIKIEN MM-KISAT 2021

Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelattiin Friscossa ja Planossa, Texasissa, USA:ssa 26.4.–6.5.2021.


Kisaviestinnässä käytimme aihetunnisteita #U18fi #Pikkuleijonat #U18Worlds


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Plano):
Kanada
Latvia
Ruotsi
Sveitsi
Valko-Venäjä

Alkulohko B (Frisco):
Saksa
Suomi
Tshekki
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
Ke 28.04. 00.00
Suomi 4–3 VL Venäjä
To 29.04. 04.00
Tshekki 5–6 Suomi
La 01.05. 04.00
Suomi 10–0 Saksa
Su 02.05. 04.00
USA 5–4 JA Suomi
Puolivälierät:
Ma 03.05.
20.30 Puolivälierä 1:
Venäjä 5–2 Valko-Venäjä
23.00 Puolivälierä 2:
Kanada 10–3 Tshekki
Ti 04.05.
01.30 Puolivälierä 3:
Suomi 2–0 Sveitsi
04.00 Puolivälierä 4:
Ruotsi 5–2 USA
Välierät:
To 06.05.
00.00 Välierä 1:
Kanada 8–1 Ruotsi
04.00 Välierä 2:
Suomi 5–6 Venäjä
Mitaliottelut:
Pe 07.05.
00.00 Pronssiottelu:
Suomi 0–8 Ruotsi
04.00 Loppuottelu:
Kanada 5–3 Venäjä

Ajat Suomen aikaa. Texasissa kello on 8 tuntia vähemmän.


KOKO OTTELUOHJELMA


LÄHETYKSET

Kotimaassa MM-kisoja voi seurata TV5-kanavalla ja Discovery+-palvelussa.


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Lampinen Jani, HIFK Helsinki
30 Koskenvuo Aku, HIFK Helsinki
31 Helomaa Juuso, Ässät Pori

Puolustajat:
2 Suomi Jimi, Jokerit Helsinki
3 Kulonummi Kasper, Jokerit Helsinki
4 Juusola Viljami, Luleå Ruotsi
6 Ervasti Kalle, Lukko Rauma
7 Malinen Aleksi, JYP Jyväskylä
10 Vilén Topias, Pelicans Lahti
12 Leppänen Tomi, Lukko Rauma
21 Heimosalmi Aleksi, Ässät Pori

Hyökkääjät:
13 Päivärinta Sami, Lukko Rauma
15 Järvelä Juho, Jukurit Mikkeli
18 Salminen Samu, Jokerit Helsinki
19 Miettinen Verner, Kiekko-Espoo
20 Yliniemi Sisu, Kärpät Oulu
22 Kapanen Oliver, KalPa Kuopio
24 Koivunen Ville, Kärpät Oulu
25 Kemell Joakim, JYP Jyväskylä
27 Tuomaala Samu, Kärpät Oulu
28 Ruusunen Rasmus, HIFK Helsinki
29 Huuhtanen Niko, Tappara Tampere
32 Matikka Miko, Jokerit Helsinki
33 Lambert Brad, JYP Jyväskylä
35 Väisänen Kalle, TPS Turku


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI U18:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

U18 Pikkuleijonien ohjelma 2020-21

20.07.-28.07.2020:
Testileiri ja kesäopiskelu, Vierumäki

23.08.-27.08.2020:
Jää- ja otteluleiri, Rauma

02.11.-05.11.2020:
Jääleiri, Vierumäki
Kolmen Ruotsi-ottelun sarja jouduttiin perumaan

01.02.-04.02.2021:
Jää- ja otteluleiri, Vierumäki

26.04.-06.05.2021:
MM-kisat, Frisco & Plano, Texas, USA

 

Etsi sivustolta