Ottelu oli kokonaisuudessaan tasainen ja erittäin kovavauhtinen. Ensimmäisessä erässä maalipaikat olivat kortilla ja siinä syntyi ainoastaan yksi maali. Sen turvin Ruotsi siirtyi 1–0-johtoon. Täysosuma syntyi maalin edestä, kun Daniel Torgersson löi irtokiekon sisään.
Toisessa erässä Pikkuleijonat tuli tasoihin. Varakapteenina turnauksessa toimiva Juuso Mäenpää sai riistettyä kiekon ruotsalaispuolustajalta Suomen puolustuspäässä ja pääsi puolittain läpiajoon. Hyvä suojaus ja kiekko varmasti ylänurkkaan.
Kakkoserään merkittiin vielä toinen täysosuma ja sen teki Ruotsi. Näin ollen kolmanteen erään lähdettiin sinivalkoisten näkökulmasta yhden maalin takaa-ajoasemasta.
Kolmas erä oli intensiivistä jääkiekkoa kahden edellisen erän tavoin. Luistelun vaade oli korkealla ja yhtään irtokiekkoa kumpikaan joukkue ei saanut ilmaiseksi.
Ruotsi teki aivan kolmannen erän lopussa kaksi maalia tyhjiin ja korjasi voiton lukemin 4-1. Vaikka loppusummerin soidessa eroa oli kolme maalia, niin voidaan sanoa, että kyseessä oli niin sanottu maalin peli. Pelin kokonaiskuva oli loppuun asti erittäin tasainen ja Suomen tasoitus 2–1-tilanteessa oli erittäin lähellä.
Päävalmentaja Anssi Laine paketoi ottelun seuraavin ajatuksin:
– Joukkueen ilme oli tänään kirkas ja taisteleva täydet kolme erää. Maajoukkuekasteensa saaneet neljä uutta pelaajaa laittoivat tänään itsensä hyvin likoon, kuten koko muukin joukkue. Osoitimme itsellemme, että taistelemme tässä turnauksessa joukkueena voitosta jokaista vastaantulevaa maata vastaan. Sama ilme ja päättäväisyys mukaan seuraavaan peliin Tshekkiä vastaan ja tulos on meille varmasti suotuisampi.
Turnauksen toisessa ottelussaan perjantaina Suomi kohtaa Tshekin. Ottelu alkaa kello 16 Suomen aikaa ja siitä on verkkolähetys maksullisessa svenskhockey.tv -palvelussa.
Kirjoittaja on Pikkuleijonien joukkueenjohtaja.
• Ottelun tilastotapahtumat tulospalvelussa
• Näillä kentällisillä Suomi lähti Ruotsi-otteluun