Voittamalla tiistaina Sveitsin Suomi jatkaa turnaustaan puolivälierissä. Vaikka kaikki on vielä mahdollista, tappiot koettelevat silti.
– Hävityn pelin jälkeen kopissa oli tietenkin vähän ankea tunnelma, kapteeni Iivari Räsänen sanoi.
– Mutta näissä tilanteissa mitataan joukkueen luonnetta, kuinka yhtenäisiä ja vahvoja olemme.
Tshekille kärsityn 2–4-häviön jälkeen kapteeni Räsänen ja varakapteeni Anton Lundell marssivat urheasti median eteen kertaamaan tappiopelin syitä. Johtavien pelaajien pitää vaikeina aikoina kantaa kuormaa niin kaukalossa kuin sen ulkopuolellakin.
– Johtavien pelaajien on osoitettava joukkueelle ne asiat, joihin nyt on keskityttävä. On ilmiselvää, että nyt heti pitää alkaa keskittyä Sveitsi-otteluun. Se on iso peli.
Räsänen harmitteli Pikkuleijonien kehnoa viimeistelyä. Tshekki-vahti Lukas Parikille merkittiin peräti 47 torjuntaa. Vain kaksi kiekkoa löysi tiensä maaliin.
– Maalinteko on ollut vaikeaa. Ei ole sattumaa, että kahdessa viimeisimmässä ottelussamme vastustajan maalivahti on palkittu heidän parhaana pelaajanaan, Räsänen hymähti.
• Ottelun tilastotapahtumat tulospalvelussa
• MM-kisojen tapahtumasivu kertoo mm. otteluohjelman ja oelattujen pelien tulokset