maanantai, 28 tammikuu 2019 12:18

U18 Pikkuleijonat viiden maan turnaukseen Venäjälle – Tässä joukkue!

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Suomen alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa 5.–9.2.2019 viiden maan turnauksessa Venäjän Sotshissa. Suomen lisäksi turnaukseen osallistuvat Ruotsi, Tshekki, USA ja Venäjä. Pikkuleijonien joukkueeseen on kutsuttu seuraavat pelaajat:

Maalivahdit:
1 Taponen Roope, HIFK Helsinki
31 Blomqvist Joel, Kärpät Oulu

Johtoryhmä:
2 Kokkonen Mikko, Jukurit Mikkeli
3 Loponen Kalle, Kärpät Oulu
4 Räsänen Iivari, Tappara Tampere
5 Puutio Kasper, Kärpät Oulu
6 Hatakka Santeri, Jokerit Helsinki
7 Tuomisto Antti, Ässät Pori
8 Niemelä Topi, Kärpät Oulu

Hyökkääjät:
10 Aaltonen Leevi, KalPa Kuopio
11 Puistola Patrik, Tappara Tampere
14 Intonen Aarne, TPS Turku
15 Saarela Antti, Lukko Rauma
17 Pärssinen Juuso, TPS Turku
18 Petman Mikko, Lukko Rauma
19 Miettinen Veeti, Blues Espoo
21 Räty Aku, Kärpät Oulu
22 Simontaival Kasper, Tappara Tampere
24 Räty Aatu, Kärpät Oulu
26 Tieksola Tuukka, Kärpät Oulu
27 Hakanen Santtu, HPK Hämeenlinna
28 Hirvonen Roni, Blues Espoo

Johtoryhmä:
Sihvonen Arto, joukkueenjohtaja
Marttila Mika, päävalmentaja
Mäntymaa Ville, valmentaja
Kinnunen Antti, videovalmentaja
Pasuri Toni, maalivahtivalmentaja
Uusalo Panu, lääkäri
Tähkäpää Mikko, fysioterapeutti
Suomela Keijo, huoltaja

Olet nyt

Lisää U18-uutisia

U18 POIKIEN MM-KISAT 2019

Alle 18-vuotiaiden poikien maailmanmestaruudesta pelataan Ruotsin Örnsköldsvikissä ja Uumajassa 18.–28.4.2019.


Kisaviestinnässä käytämme hashtageja #U18fi #Pikkuleijonat


LOHKOJAKO
Alkulohko A (Uumaja):
Kanada
Suomi
Sveitsi
Tshekki
Valko-Venäjä

Alkulohko B (Örnsköldsvik):
Latvia
Ruotsi
Slovakia
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
To 18.04. 20:30
Kanada 5–3 Suomi Kooste
Pe 19.04. 20:30
Valko-Venäjä 4–3 Suomi Kooste
Su 21.04. 16:30
Suomi 2–4 Tshekki Kooste
Ti 23.04. 16:30
Suomi 12–0 Sveitsi Kooste
Puolivälierät:
To 25.04. 16:30
USA 6–0 Suomi Kooste


KOKO OTTELUOHJELMA JA TULOKSET


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


SUOMEN MM-JOUKKUE

Maalivahdit:
1 Taponen Roope
30 Piiroinen Kari
31 Blomqvist Joel

Puolustajat:
2 Kokkonen Mikko
3 Loponen Kalle
4 Räsänen Iivari
5 Niemelä Topi
6 Hatakka Santeri
7 Tuomisto Antti
25 Heinola Ville

Hyökkääjät:
10 Aaltonen Leevi
15 Saarela Antti
18 Petman Mikko
19 Miettinen Veeti
20 Lundell Anton
21 Räty Aku
22 Simontaival Kasper
24 Räty Aatu
28 Hirvonen Roni
32 Tieksola Tuukka
34 Intonen Aarne
35 Pärssinen Juuso
36 Puistola Patrik


MM-KISAT YLEN KANAVILLA
TV:n ohjelmaopas


KAIKKI U18:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

U18 Pikkuleijonien ohjelma 2019-20

10.06.-17.06.2019:
Kesäopiskelu, Kuortane

22.07.-30.07.2019:
Testileiri ja kesäopiskelu, Vierumäki

02.08.-11.08.2019:
Hlinka Gretzky -turnaus, Tshekki ja Slovakia

04.11.-10.11.2019:
Viiden maan turnaus, Ruotsi

25.12.-30.12.2019:
Viiden maan turnaus, Sveitsi

03.02.-10.02.2020:
Viiden maan turnaus, Tshekki

30.03.-03.04.2020:
MM-leiri I, Vierumäki

08.04.-15.04.2020:
MM-leiri II, USA

16.04.-28.04.2020:
MM-kisat, Ann Arbor & Plymouth, USA

 

Etsi sivustolta