maanantai, 13 tammikuu 2020 21:38

Nuorten Olympialaiset: Suomalaisjoukkueet jatkoon 3 vs. 3 -turnauksessa – Välierät ohjelmassa tiistaina

Kirjoittanut Toimitus
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
Ruskea joukkue kukisti maanantain aamuottelussaan sinisen joukkueen poikien turnauksessa maalein 14–2. Ruskea joukkue kukisti maanantain aamuottelussaan sinisen joukkueen poikien turnauksessa maalein 14–2.

Nuorten Olympialaisissa uutena lajina olevassa jääkiekon 3 vs. 3 -turnauksessa saatiin alkusarja päätökseen. Kaikkien suomalaispelaajien joukkueet selvisivät jatkoon ja mitalipeleihin.

Poikien punaisessa joukkueessa pelaava hyökkääjä Juho Lukkari pääsi mukaan varsinaisiin maali-iloitteluihin, kun punaiset kaatoi päivän peleissä keltaiset maalein 15–13 ja siniset lukemin 18–11. Punaiset keräsi alkusarjassa 4 voittoa ja 3 tappiota ja sijoittui kolmanneksi. Huomisessa välierässä punaisia vastaan asettuu suomalaisen Kalle Väliahon valmentama ruskea joukkue.

Maalivahti Kalle Varis nappasi aamupelissä mustan joukkueensa kanssa voiton harmaasta joukkueesta lukemin 16–8. Iltapelissä musta joukkue pystyi tiukassa paikassa kukistamaan alkusarjan voittaneen vihreän joukkueen lukemin 6–4. Voiton turvin mustat nousi alkulohkon neljännelle sijalle, ja pelaa huomisessa välierässä uudestaan vihreää joukkuetta vastaan.

Tyttöjen puolella maalivahti Emilia Kyrkön musta joukkue voitti aamupelissä harmaan joukkueen maalein 5–3. Mustat kohtaa vielä maanantain myöhäisillassa vihreän joukkueen, mutta jo tässä vaiheessa on selvää, että musta joukkue sijoittuu alkusarjassa neljän parhaan joukkoon ja etenee välieriin.

Lähde: Olympiakomitean tiedote

Olet nyt

Lisää U16-uutisia

U16 ohjelma kaudella 2019-20

05.05.-08.-05.2019:
Testileiri, Vierumäki

12.08.-16.08.2019:
Jääleiri & 2 x FIN-CZE, Vierumäki

16.10.-20.10.2019:
Saksa-maaottelut, Vierumäki
Suomen otteluiden live-lähetykset

11.12.-15.12.2019:
Maaotteluleiri, 3 x FIN-SWE, Kuusamo & Suomussalmi

26.12.-30.12.2019:
Neljän maan turnaus, Slovakia

02.-01.-05.01.2020:
Talviolympialaisten valmistautumisleiri, Vierumäki

09.01.-15.01.2020:
Talviolympialaiset, 3+3 -turnaus, Lausanne, Sveitsi

16.01.-22.01.2020:
Talviolympialaiset, joukkueturnaus, Lausanne, Sveitsi

06.02.-10.02.2020:
Neljän maan turnaus, Ruotsi

08.04.-12.04.2020:
Neljän maan turnaus, Rauma
Suomen otteluiden live-lähetykset

Etsi sivustolta