lauantai, 11 tammikuu 2020 14:57

Nuorten Olympialaisten 3 vs. 3 -turnaus käynnistyi – Avauspäivänä runsaasti maaleja

Kirjoittanut Toimitus
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU
Nuorten Olympialaisten 3 vs. 3 -turnaus käynnistyi – Avauspäivänä runsaasti maaleja Kalle Väliaho.

Nuorten Olympialaisissa Lausannessa pelataan näytöslajina tyttöjen ja poikien sarjoissa jääkiekon 3 vs. 3 -turnaus, jossa joukkueet muodostetaan eri kansallisuuksia edustavista pelaajista. Avauspäivänä perjantaina kaukalossa nähtiin kaikki kolme suomalaispelaajaa.

Suomalaispelaajista maalivahti Kalle Varis pelaa poikien mustassa joukkueessa, joka hävisi avausottelunsa ruskealle joukkueelle maalein 11–13. Kussakin joukkueessa on kaksi maalivahtia, jotka pelaavat ottelut puoliksi. Variksen maalivahtiparina mustissa pelaa Italian Matthias Rindone.

Hyökkääjä Juho Lukkarin punainen joukkue koki avaustappion oranssille joukkueelle lukemin 6–8. Tyttöjen puolella maalivahti Emilia Kyrkkö pelaa mustassa joukkueessa, joka voitti avausottelunsa lukemin 7–6. Joukkueen toinen maalivahti on italialainen Carlotta Regine.

Turnaus jatkuu lauantaina, jolloin jokainen joukkue pelaa kaksi ottelua:

10.00 Jääkiekko, 3 vs 3, monikansalliset joukkueet, pojat musta vastaan punainen: Kalle Varis (musta) ja Juho Lukkari (punainen).
13.00 Jääkiekko, 3 vs 3, monikansalliset joukkueet, tytöt musta: Emilia Kyrkkö.
17.00 Jääkiekko, 3 vs 3, monikansalliset joukkueet, pojat musta: Kalle Varis.
18.30 Jääkiekko, 3 vs 3, monikansalliset joukkueet, pojat punainen: Juho Lukkari.
20.00 Jääkiekko, 3 vs 3, monikansalliset joukkueet, tytöt musta: Emilia Kyrkkö.

Ajat Suomen aikaa, Sveitsi -1 tunti.

Lähde: Olympiakomitean tiedote

Olet nyt

Lisää U16-uutisia

U16 ohjelma kaudella 2019-20

05.05.-08.-05.2019:
Testileiri, Vierumäki

12.08.-16.08.2019:
Jääleiri & 2 x FIN-CZE, Vierumäki

16.10.-20.10.2019:
Saksa-maaottelut, Vierumäki
Suomen otteluiden live-lähetykset

11.12.-15.12.2019:
Maaotteluleiri, 3 x FIN-SWE, Kuusamo & Suomussalmi

26.12.-30.12.2019:
Neljän maan turnaus, Slovakia

02.-01.-05.01.2020:
Talviolympialaisten valmistautumisleiri, Vierumäki

09.01.-15.01.2020:
Talviolympialaiset, 3+3 -turnaus, Lausanne, Sveitsi

16.01.-22.01.2020:
Talviolympialaiset, joukkueturnaus, Lausanne, Sveitsi

06.02.-10.02.2020:
Neljän maan turnaus, Ruotsi

08.04.-12.04.2020:
Neljän maan turnaus, Rauma
Suomen otteluiden live-lähetykset

Etsi sivustolta