Venäjä hallitsi ottelun kahta ensimmäistä erää suvereenisti ja Suomen joukkueella oli haasteita päästä pois omasta kenttäpäädystä. Kolmas erä oli joukkueelta paras, mutta maalipaikkojen luominen jäi vähäiseksi.
– Kokonaisuudessa hyvä ja nousujohteinen turnaus takana. Viihdyttäviä pelejä, vaikkei finaalissa saatu puristettua aivan kaikkea irti. Ylpeä saa kuitenkin olla tytöistä ja koko tiimistä, kommentoi päävalmentaja Arttu Sissala.
Suomen joukkueen parhaana pelaajana finaaliottelussa palkittiin Nella Berg. Siiri Yrjölä valittiin koko turnauksen parhaaksi puolustajaksi.
Turnaus oli hyvin järjestetty ja puitteet kunnossa. Leijonapentujen joukkue oli todella yhtenäinen koko turnauksen ajan ja se välittyi ulkopuolisille asti.
• Finaaliottelun tilastotapahtumat Tshekin liiton tulospalvelussa
• Finaalin tallenne HokejkaTV:ssä
Artikkelin kuvat: Karel Svec / Tshekin jääkiekkoliitto ja Sofia Pohjanen
Jenniina Kuoppala oli finaaliottelun Thor!
Turnauksen paras puolustaja Siiri Yrjölä.
Kapteeni Sofianna Sundelin vastaanotti turnauksen kakkospalkinnon.